Afrika ölkəsində Fransanın daha bir telekanalının yayımı dayandırıldı
Burkina-Fasoda Ali Şura Fransanın "TV5 Monde" telekanalının regional bölməsinin yayımını yarım il müddətinə dayandırıb.
Bildirilir ki, buna səbəb telekanalın efirdə yayımladığı müsahibə olub.
"Rabitə Şurasının qərarı 17 iyun 2024-cü il tarixli xəbər buraxılışının məzmununda qanun pozuntularının aşkar edilməsindən sonra qəbul edilib", - deyə hökumətin bəyanatında bildirilir.
Tənzimləyici orqanın mütəxəssisləri bu buraxılışda yalan ittihamlar, dezinformasiya və qərəzli şərhlər gördüklərini vurğulayıblar.
Bundan başqa telekanal 50 milyon Mərkəzi Afrika frankı (təxminən 138,6 min manat) məbləğində cərimə ödəməlidir.
Qeyd edək ki, Burkina-Faso 2022-ci ilin dekabrında Fransanın RFI radiosunun fəaliyyətini dayandırmışdı. Hökumət nümayəndəsinin sözlərinə görə, buna səbəb radionun terrorçuların liderindən ölkə əhalisinə qarşı hədələr səsləndirən reportaj yayımlaması olub. 2023-cü ilin martında isə Fransanın "France 24" telekanalının fəaliyyəti dayandırıldı, çünki efirdə yayımlanan material terrorçu qrupun liderinin iştirakı ilə hazırlanmışdı. Daha sonra 2023-cü ilin iyununda Fransanın LCI telekanalının fəaliyyəti üç ay müddətinə dayandırıldı, çünki onun jurnalisti Burkina-Faso ərazisində terrorçu qruplar tərəfindən törədilən zorakılıq hallarını "yalan məlumat" adlandırmışdı.

В Буркина-Фасо приостановили вещание французского телеканала
Высший совет связи Буркина-Фасо приостановил вещание регионального отделения французского телеканала TV5 Monde на полгода. Телеканал распространил в эфире интервью, приглашенный участник которого негативно высказывался о ситуации в стране в области безопасности.
"Решение совета связи было принято после выявленных нарушений закона в содержании одного из выпусков новостной программы 17 июня 2024 года", - приводит портал Faso 7 заявление властей. Специалисты регулятора увидели в этом выпуске "ложные обвинения, тенденциозные комментарии, граничащие с дезинформацией".
Также телеканал должен будет выплатить штраф в размере 50 млн центральноафриканских франков (около 76 000 евро).
Ранее Буркина-Фасо уже приостанавливала работу некоторых СМИ, в частности французской радиостанции RFI в декабре 2022, которая, по словам представителя правительства, передала репортаж с угрозами в адрес населения страны со стороны лидера террористов. Позднее в марте 2023 года правительство страны приостановило работу французского телеканала France 24 из-за показанного в эфире материала, который, как утверждали власти, был подготовлен при участии лидера террористической группировки. Затем в июне 2023 года на три месяца была приостановлена работа французского телеканала LCI после того, как его журналист назвал "ложной информацией" ситуацию, связанную с актами насилия со стороны радикальных исламистских группировок на буркинийской территории.