Ravvin İqael Yequdi: "Ermənistan ayıya yox, bizona hürmək qərarına gəldi"
Baş nazir Nikol Paşinyanın Ermənistanın Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatından (KTMT) çıxa biləcəyi ilə bağlı bu yaxınlarda verdiyi növbəti bəyanat hələ də həm ekspert cəmiyyətlərində, həm də yüksək siyasi dairələrdə aktiv şəkildə müzakirə olunur.
İyunun 18-də Rusiya xarici işlər nazirinin müavini Mixail Qaluzin Ermənistandakı xarici siyasət xətti ilə bağlı bəyanatla çıxış edib. Onun sözlərinə görə, KTMT-nin potensialının artırılması ilə bağlı işlər İrəvanı geridə qoyaraq rəvan xətt üzrə davam edir.
Ermənistanın təhlükəsizlik sahəsində suverenliyinin parçalanmağa davam etməsi, bu ölkənin ABŞ və NATO-nun "kağız çətir"i altında Qərb modellərinə keçidi Rusiya ilə hətta KTMT çərçivəsində vahid müdafiə məkanının saxlanmasını sadəcə olaraq qeyri-mümkün edəcək.
Ermənistanın ənənəvi bəyanatına bu dərəcədə diqqət, görünür, ondan irəli gəlir ki, İrəvan KTMT-dəki müttəfiqi olan Minsklə münasibətləri tam olaraq pozmasa da, kəskin şəkildə pisləşdirməyə qərar verib. Xatırladaq ki, ötən həftə Nikol Paşinyan Belarus Prezidenti Aleksandr Lukaşenkonun ünvanına son dərəcə sərt ifadələr səsləndirdi: "KTMT liderlərindən 44 günlük müharibədə Azərbaycana qələbə arzulayıb. Və bundan sonra mən Belarus prezidenti ilə KTMT formatında məsələni müzakirə etməyə gedəcəyəm?"
Belarus Xarici İşlər Nazirliyinin İrəvana verdiyi cavab bəyanatı Ermənistanda ölkənin daxili işlərinə müdaxilə kimi qiymətləndirildi və Minskə etiraz notası göndərildi. Ermənistan səfiri Belarusun paytaxtından geri çağırıldı. Belarus hakimiyyəti də eyni şəkildə davrandı, İrəvandakı səfirini məsləhətləşmələr üçün Minskə çağırdı. İrəvan daha da irəli getdi, Ermənistan baş nazirinin aparatının rəhbəri Arayik Arutyunyan vəzifəli şəxslərə Belarusa rəsmi səfərlərin istisna edilməsi ilə bağlı göstəriş verdi.
Maraqlıdır ki, daha əvvəl Nikol Paşinyan iki KTMT ölkəsini ittiham edərək İkinci Qarabağ müharibəsində Azərbaycanı dəstəklədiyini iddia edirdi. Ekspertlərin fikrincə, söhbət Belarus və Rusiyadan gedir. Nəticədə Minsk və İrəvan arasında münaqişə yarandı, lakin Moskvanı açıq şəkildə günahlandırmağa Nikol Paşinyan cəsarət etmədi.
Məsələ ilə bağlı Oxu.Az-a belaruslu politoloq, ravvin İqael Yequdi şərh verib:
- Gəlin ondan başlayaq ki, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi ətrafında vəziyyət lap əvvəldən bəlli idi. Azərbaycan Respublikasının mühüm əraziləri işğal edilmiş, Azərbaycan əhalisi öz evlərindən didərgin salınmışdı. Bu, insanlığa qarşı cinayətdir. Münaqişənin həlli üçün işğal olunmuş torpaqların Azərbaycana qaytarılması zəruri idi. Sağlam düşüncə və beynəlxalq hüquq bunu nəzərdə tutur.
Prezidentimiz Aleksandr Lukaşenkonun Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi ilə bağlı mövqeyi lap əvvəlindən aydın ifadə olunmuşdu və heç vaxt dəyişməyib: "İşğal olunmuş ərazilər azad edilməli, təcavüzə və militarist qəzəbə (Ermənistan tərəfdən - red.) son qoyulmalıdır". Eyni zamanda, Belarus heç vaxt Ermənistana və ya hər hansı digər postsovet dövlətinə qarşı düşmən mövqe tutmayıb.
Mənim böyük hissəsinə daşnaklar tərəfindən militarizm və şovinizm aşılanan erməni xalqına yazığım gəlir. Onlar artıq döyüş meydanında məğlub olmuşdular, işğal etdikləri əraziləri saxlamaq iqtidarında deyildilər. Lakin erməni cəmiyyətinin bir hissəsi düşmən axtarışını davam etdirir.
Azərbaycan isə dövlətçiliyin necə qurulması, iqtisadiyyatın necə inkişaf etdirilməsi, silahlı qüvvələrin necə yaradılması və onlardan necə bacarıqla istifadə edilməsi lazım olduğunu nümayiş etdirdi.
- Minsk və İrəvan arasında münasibətlər tamamilə pozulubmu?
- Minsk heç vaxt heç kimlə münasibətləri pozmayıb və heç vaxt da pozmayacaq. Lakin Belarusun özünün aydın siyasi xətti var. Biz döyüşmək yox, ticarət etmək istəyirik. Belarusla əməkdaşlıq etmək istəyən hər kəs Minskdə həmişə dostlar tapacaq.
Amma Belarusun simasında dost görmək istəməyənlər Belarusla münasibətləri kəsə, sonra bərpa edə, sonra yenidən kəsə bilərlər. Bu, onların işidir. Eyni şey Ermənistanın KTMT-dən çıxmasına da aiddir, hansı ki, gah iştirakını dondurur, gah tezliklə çıxacağından danışır, amma yekun olaraq hələ də təşkilatda qalmağa davam edir. Məğlubiyyətdən sonra (İkinci Qarabağ müharibəsində - red.) Ermənistanda düşmən axtarışı açıq-aşkar paranoid xarakter alıb. Həmçinin yəhudifobiya da güclənib.
Azərbaycana silah satan İsrail də düşmən kimi müəyyən edilib. Amma Ermənistanın pulu olsaydı, İsrail bu ölkəyə də silah satardı. Düzdür, silah almaq kifayət deyil, onlardan döyüş meydanında istifadə edə biləcək müvafiq kadrlara sahib olmaq da zəruridir.
İndi ermənilərin düşmən axtarışı Belarusa gətirib çıxarıb, hansı ki, heç vaxt Ermənistana qarşı ifadələr səsləndirməyib. Bəli, prezidentimiz Azərbaycana getdi, işğaldan azad edilmiş əraziləri, Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı, mənim din yoldaşım Albert Aqarunovun müdafiəsi zamanı həlak olduğu qədim Azərbaycan şəhəri Şuşanı ziyarət etdi. Nəticədə Ermənistanda Belarusu əsas düşmən elan etmək qərarına gəldilər. Və bunu izah etmək mümkündür. Ermənistan Qərbə üz tutur və Qərbin güc mərkəzlərinin dediyi hər şeyi edir, onlar üçün isə Belarus düşməndir. Xülasə üçün qeyd etmək istərdim ki, əgər Ermənistana Belarusla münasibətləri kəsmək əmri verilibsə, deməli, belə də edəcək.
- Amma hekayə ondan başladı ki, Nikol Paşinyan KTMT-nin iki ölkəsini (aydındır ki, Rusiyanı və Belarusu) İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı Azərbaycanı dəstəkləməkdə ittiham etdi. İndi Belarusa qarşı birbaşa ittihamlar irəli sürülsə də, İrəvan Rusiyaya toxunmamaq qərarına gəlib.
- Ermənistan rus ayısına yox, Belarus bizonuna hürmək qərarına gəldi (gülür). Amma bu, Ermənistan tərəfindən mənasız söhbətlərdir. "Azərbaycana kömək etdilər?" nə deməkdir? Nə ilə kömək etdilər? Azərbaycan ordusunun sıralarında hər hansı əcnəbi vətəndaş yox idi.
Beləliklə, hərbi cəhətdən, birbaşa döyüş meydanında heç kim Azərbaycana kömək etməyib. Lakin pulla silah satan ölkələr var idi. Belarus ciddi hərbi-sənaye kompleksinə malikdir və belə imkanlara malik istənilən dövlət, təbii ki, silah satır.скачать dle 11.3

Раввин Игаэл Йегуди: Армения решила погавкать на зубра, а не на медведя
Недавнее и очередное заявление премьер-министра Никола Пашиняна о том, что Армения может выйти из Организации договора о коллективной безопасности (ОДКБ) до сих пор активно обсуждается как в экспертном сообществе, так и в высших политических кругах. 18 июня с заявлением о внешнеполитической линии в Армении выступил заместитель министра иностранных дел России Михаил Галузин. По его словам, "работа по наращиванию потенциала ОДКБ планомерно движется, оставляя Ереван позади. Дальнейшее размывание суверенитета РА в сфере безопасности и переход на западные лекала под "бумажный зонтик" США и НАТО просто сделает невозможным сохранение единого оборонного пространства с РФ и в рамках ОДКБ".
Такое внимание к традиционному заявлению из Еревана, судя по всему, вызвано тем, что Ереван решил пойти если не на разрыв, то на резкое обострение отношений с Минском - союзником по ОДКБ. Напомним, что на прошлой неделе Никол Пашинян крайне резко высказался в адрес президента Беларуси Александра Лукашенко: "Один из лидеров ОДКБ заявляет, что желал победы Азербайджану в 44-дневной войне. А после этого я поеду обсуждать вопрос с президентом Беларуси в формате ОДКБ?"
Ответное заявление МИД Беларуси в Ереване назвали вмешательством во внутренние дела Армении и направили ноту протеста Минску. Из столицы Беларуси был отозван армянский посол. Власти Беларуси поступили зеркально, вызвав своего посла в Ереване в Минск для консультаций. В Ереване пошли еще дальше: глава аппарата премьер-министра РА Араик Арутюнян поручил должностным лицам исключить официальные посещения Беларуси.
Любопытно, что ранее Никол Пашинян обвинял две страны ОДКБ, которые, якобы, поддерживали Азербайджан во второй Карабахской войне. Эксперты предположили, что речь идет о Беларуси и России. В итоге конфликт между Минском и Ереваном возник, а вот открыто обвинить Москву Никол Пашинян так и не решился.
Ситуацию для Oxu.Az прокомментировал белорусский политолог, раввин Игаэл Йегуди:
- Давайте начнем с того, что ситуация вокруг армяно-азербайджанского конфликта была ясна с самого начала. Были оккупированы значительные территории Азербайджанской Республики, из своих домов было изгнано азербайджанское население. Это является преступлением против человечности (crimes against humanity). Для того чтобы решить конфликт надо было вернуть оккупированные земли Азербайджану. Так говорят здравый смысл и международное право.
Позиция нашего президента Александра Лукашенко по армяно-азербайджанскому конфликту с самого начала была четкой и никогда не менялась: оккупированные территории должны быть освобождены, агрессия и милитаристский угар (со стороны Армении - ред.) должен быть прекращен. При этом Беларусь никогда не позиционировала себя в качестве врага РА, или любых других постсоветских государств.
Мне обидно за армянский народ, большую часть которого дашнаки пропитали милитаризмом и шовинизмом. Их уже разбивали на поле боя, они были не в состоянии удерживать оккупированные территории. Но часть армянского общества продолжает поиск врагов.
Азербайджан же показал, как надо строить государственность, развивать экономику, создавать и грамотно использовать Вооруженные силы.
- Отношения между Минском и Ереваном разорваны окончательно?
- Минск никогда ни с кем не рвал и не будет рвать отношений. Но У Беларуси есть своя четкая политическая линия. Мы хотим торговать, а не воевать. Все, кто хочет сотрудничать с Республикой Беларусь (РБ) - всегда найдут в Минске друзей.
А вот те, кто не хочет видеть друга в лице Беларуси, могут рвать отношения с РБ, потом восстанавливать, потом опять рвать. Это их дело. То же самое касается выхода Армении из ОДКБ, которая то замораживает свое участие, то говорит о скором уходе, но в итоге до сих пор остается в организации. Поиски врагов после поражения (во второй Карабахской войне - ред.) в РА приобрели ярко выраженный параноический характер. Там усилились и юдофобские настроения.
В качестве врага был обозначен и Израиль, который продавал оружие Азербайджану. Но если бы у Армении были деньги, то Израиль продавал бы оружие и этой стране. Правда, недостаточно купить вооружение, нужно иметь соответствующие кадры, которые могут применить его на поле боя.
Сейчас армянские поиски врагов привели к Беларуси, которая никогда ничего против Армении не говорила. Да, наш президент поехал в Азербайджан, посетил освобожденные территории, старинный азербайджанский город Шуша, обороняя который погиб национальный герой Азербайджана, мой единоверец Альберт Агарунов. В итоге главным супостатом в Армении решили объявить Республику Беларусь. И это можно объяснить. Армения разворачивается к Западу и выполняет все, что говорят западные центры силы, для которых Беларусь - это враг. Резюмируя отмечу: если РА приказано рвать отношения с Беларусью, значит она так и сделает.
- А ведь история началась с того, что Никол Пашинян обвинил две страны ОДКБ (очевидно, что Россию и Беларусь) в оказании помощи Азербайджану во время второй Карабахской войны. Сейчас прямые обвинения звучат в адрес Беларуси, а вот РФ в Ереване решили не трогать...
- Армения решила погавкать на белорусского зубра, а не на русского медведя (улыбается). Но это же бессмысленные разговоры со стороны РА. Что значит "помогали Азербайджану"? Чем помогали? В рядах азербайджанской армии не было никаких иностранных граждан.
Так что в военном плане, непосредственно на поле боя никто Азербайджану не помогал. Но были страны, которые продавали оружие за деньги. У Беларуси серьезный военно-промышленный комплекс (ВПК), а любое государство, обладающее такими возможностями, конечно же, продает вооружение.скачать dle 11.3