İlham Əliyev Böyük Britaniya kralını təbrik edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Böyük Britaniya və Şimali İrlandiyanın Kralı Əlahəzrət III Çarlza təbrik məktubu ünvanlayıb.
Təbrik məktubunda deyilir:
"Əlahəzrət,
Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının milli bayramı – Təvəllüd Gününüz münasibətilə Sizi və Sizin simanızda bütün xalqınızı öz adımdan və Azərbaycan xalqı adından ürəkdən təbrik etməkdən məmnunluq duyuram.
Birləşmiş Krallıq ilə münasibətlər bizim üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Biz dövlətlərarası əlaqələrimizin bütün sahələrdə dərinləşməsinə, xüsusilə də strateji xarakter daşıyan çoxillik səmərəli enerji əməkdaşlığımızın daha da genişlənməsinə böyük önəm veririk. Bu ilin noyabrında Azərbaycanın COP29-a ev sahibliyi etməsi Birləşmiş Krallıq ilə iqlim fəaliyyəti və yaşıl enerjiyə keçid məsələlərində də birgə işin davam etdirilməsi üçün yaxşı imkanlar yaradır.
Əminəm ki, Azərbaycan ilə Birləşmiş Krallıq arasında sağlam təməllər üzərində qurulmuş ənənəvi dostluq əlaqələri, qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığımız bundan sonra da xalqlarımızın rifahı naminə uğurla inkişaf edəcək və genişlənəcəkdir.
Əlahəzrət, belə bir əlamətdar gündə Sizə bir daha ən səmimi təbriklərimi çatdırır, möhkəm cansağlığı, xoşbəxtlik, fəaliyyətinizdə uğurlar, Birləşmiş Krallığın dost xalqına əmin-amanlıq və firavanlıq arzulayıram".скачать dle 11.3

Президент Ильхам Алиев поздравил короля Великобритании
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев направил поздравительное письмо королю Великобритании и Северной Ирландии Чарльзу III.
От своего имени и от имени народа Азербайджана рад сердечно поздравить Вас и в Вашем лице весь Ваш народ по случаю национального праздника Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии - Дня Вашего Рождения.
Отношения с Соединенным Королевством имеют для нас особое значение. Мы придаем большую значимость углублению наших межгосударственных отношений во всех сферах, в частности, дальнейшему расширению нашего многолетнего плодотворного энергетического сотрудничества, носящего стратегический характер. Проведение в ноябре этого года в Азербайджане СОР29 создает хорошие возможности для продолжения совместной работы с Соединенным Королевством и в вопросах климатической деятельности и перехода к зеленой энергии.
Уверен, что построенные на здоровой основе традиционно дружественные отношения между Азербайджаном и Великобританией, наше взаимовыгодное сотрудничество и дальше будут успешно развиваться и расширяться на благо наших народов.
Ваше Величество, в этот знаменательный день еще раз передаю Вам самые искренние поздравления, желаю Вам крепкого здоровья, счастья, успехов в деятельности, дружественному народу Соединенного Королевства - благополучия и процветания".скачать dle 11.3