Qayınatasını öldürən kürəkənin cəzası azaldıldı
Şirvan Apellyasiya Məhkəməsində Biləsuvar rayonunun Nəsimi kəndi ərazisində qayınatasını amansızlıqla qətlə yetirən 1991-ci il təvəllüdlü Elşən Şəbiyevin barəsindəki hökmdən verilən apellyasiya şikayəti üzrə məhkəmə iclası başa çatıb.
Pravda.az xəbər verir ki, hakim Habil Bəhmənovun sədrliyi ilə keçirilən prosesdə qərar elan olunub.
Qərara əsasən, apellyasiya şikayəti qismən təmin edilib, Lənkəran Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin çıxardığı 18 il 9 ay müddətinə azadlıqdan məhrumetmə hökm dəyişdirilib. Təqsirləndirilən şəxsin Cinayət Məcəlləsinin 133.1-ci maddəsi ilə cəza təyin edilməsinə dair müddəalar xaric olunub və onun cəzası 17 il 9 aya endirilib.
Qeyd edək ki, 1969-cu il təvəllüdlü Azad Almasovu qətlə yetirmiş Elşən Şəbiyev Cinayət Məcəlləsinin 120.2.2, 120.2.4, 133.1, 134 və 221.2.2-ci (xuliqanlıq niyyəti və xüsusi amansızlıqla adam öldürmə, əzab vermə, xuliqanlıq) maddələri ilə ittiham edilib.
Araşdırmalar zamanı məlum olub ki, E.Şəbiyev 2016-cı ildə A.Almasovun qızı ilə ailə həyatı qurub. O, 2017-ci ildən mütəmadi olaraq yaşadığı evdə həyat yoldaşına müxtəlif bəhanələrlə dəhşətli işgəncələr verib. Elşən həyat yoldaşının bədəninə dəfələrlə kəsici alət batırıb, onun başını betona çırpıb, əllərini arxadan ayaqqabı ipi ilə bağlayaraq ağlasığmaz formada əzab verib.
Nəhayət, 2023-cü ildə E.Şəbiyevin həyat yoldaşı növbəti belə hadisələrin birindən sonra evdən gedib və polisə müraciət edib. Biləsuvar Rayon Məhkəməsi E.Şəbiyevi Cinayət Məcəlləsinin 128-ci (qəsdən sağlamlığa yüngül zərər vurma) maddəsi ilə təqsirli bilib və onun azadlığını məhdudlaşdıraraq üzərinə elektron nəzarət cihazı yerləşdirib. Bundan əsəbiləşən E.Şəbiyev qayınatası A.Almasovu ailə işlərinə qarışmaqda günahlandırıb.
Taksi sürücüsü kimi çalışan A.Almasov 8 iyun saat 16:35 radələrində Elşənin istəyi ilə Biləsuvar-Bəhrəmtəpə yolunun 12-ci kilometrində, yol kənarında onunla görüşüb. Bu zaman Elşən hücum edərək özü ilə gətirdiyi bıçaqla qayınatasına çoxsaylı xəsarətlər yetirib. Ağır vəziyyətdə xəstəxanaya yerləşdirilən kişi 3 gün sonra ölüb.
Məhkəmədə A.Almasovun ailə üzvləri Elşənə ən ağır cəza olan ömürlük həbs cəzası tələb ediblər.
Lənkəran Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin çıxardığı hökmlə təqsirləndirilən şəxsə 18 il 9 ay həbs cəzası verilib.скачать dle 11.3

Суд смягчил наказание мужчине, убившему своего тестя
В Ширванском апелляционном суде завершилось судебное разбирательство по апелляционной жалобе на приговор в отношении Эльшана Шабиева (1991 г.р.), жестоко убившего своего тестя на территории села Насими Билясуварского района.
Как сообщает pravda.az, на процессе под председательством судьи Габиля Бахманова было зачитано решение, согласно которому апелляционная жалоба была частично удовлетворена, и приговор Лянкяранского суда по тяжким преступлениям о лишении свободы сроком на 18 лет 9 месяцев изменен.
Положения о назначении наказания обвиняемому по статье 133.1 (истязание) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики (УК АР) были исключены, и срок наказания сокращен до 17 лет 9 месяцев.
Напомним, что Э.Шабиев обвинялся по статьям 120.2.2, 120.2.4 (умышленное убийство, совершенное из хулиганских побуждений; совершенное с особой жестокостью или общеопасным способом), 133.1, 134 (угроза убийством или причинением тяжкого вреда здоровью) и 221.2.2 (хулиганство, связанное с сопротивлением представителю власти) УК АР за убийство Азада Алмасова (1969 г.р.).
В ходе расследования выяснилось, что в 2016 году Э.Шабиев женился на дочери А.Алмасова. С 2017 года он регулярно жестоко истязал женщину по разным предлогам в их доме. Эльшан неоднократно вонзал в тело супруги режущие предметы, ударял ее головой о бетон, связывал руки шнурками от ботинок и беспощадно мучил ее.
Наконец, в 2023 году после одного из таких инцидентов жена подсудимого ушла из дома и обратилась в полицию. Билясуварский районный суд признал Э.Шабиева виновным по статье 128 (умышленное причинение легкого вреда здоровью) УК АР и приговорил к наказанию в виде ограничения свободы с обязательным ношением электронного устройства слежения. Разозлившись на это, Эльшан Шабиев обвинил своего тестя Азада Алмасова во вмешательстве в семейные дела.
8 июня около 16:35 А.Алмасов, работавший таксистом, по просьбе Эльшана встретился с ним на 12-м километре дороги Билясувар - Бахрамтепе. Там же обвиняемый напал на мужчину и нанес множественные ножевые ранения. Тяжело раненный А.Алмасов был госпитализирован и скончался через три дня в медучреждении.
На суде члены семьи погибшего требовали для Эльшана Шабиева самого сурового наказания - пожизненного лишения свободы. Лянкяранский суд по тяжким преступлениям приговорил обвиняемого к 18 годам и 9 месяцам лишения свободы.скачать dle 11.3