Şərqdə ilk demokratik respublikanın yaranmasından 106 il keçir
xatırladır ki, 1918-ci il mayın 28-də Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradılması ölkəmizin həyatına böyük tarixi hadisə kimi daxil olub.
Müstəqil, azad, demokratik respublika qurmaq məqsədini qarşıya qoyan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti cəmi 23 aylıq fəaliyyəti dövründə xalqın milli mənlik şüurunu özünə qaytarıb, onun öz müqəddəratını təyin etməyə qadir olduğunu nümayiş etdirib. 1918-ci il mayın 28-də qəbul edilən İstiqlal Bəyannaməsindən də göründüyü kimi, bu möhtəşəm tarix xalqımızın müstəqillik hisslərini daha da gücləndirib.
Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (AXC) qurulması 28 may 1918-ci ildə Tiflis şəhərində Qafqaz canişinliyinin binasında Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin sədri olduğu Azərbaycan Milli Şurası tərəfindən bəyan edilib.
Uzun bir dövr Azərbaycan Çar Rusiyasının müstəmləkəsi olub. Ancaq Azərbaycan xalqı həmişə azadlığa, müstəqilliyə qovuşmaq üçün mübarizələr aparıb.
Yeni qurulan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti öz üzərinə götürdüyü çətin tarixi vəzifəni şərəflə yerinə yetirib. Azərbaycanın ilk parlamenti və hökuməti, dövlət aparatı təşkil edilib, ölkənin sərhədləri müəyyənləşdirilib, bayrağı, himni və gerbi yaradılıb, ana dili dövlət dili elan edilib, ordu quruculuğu sahəsində ciddi tədbirlər həyata keçirilib, maarifin və mədəniyyətin inkişafına xüsusi diqqət yetirilib. Azərbaycanın ilk universiteti təsis olunub, təhsil milliləşdirilib, xalqın sonrakı illərdə mədəni yüksəlişi üçün zəmin hazırlayan, ictimai fikir tarixi baxımından müstəsna əhəmiyyətli işlər görülüb.
Mövcudluğunun ilk günlərindən xalq hakimiyyəti və insanların bərabərliyi prinsiplərinə əsaslanan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti bütün ölkə vətəndaşlarına eyni hüquqlar verərək irqi, milli, dini, sinfi bərabərsizliyi ortadan qaldırıb.
AXC təkcə Azərbaycanda deyil, bütün Şərqdə ilk demokratik respublika idi. Ancaq AXC cəmi 23 ay yaşaya bilib. 1920-ci il aprelin 28-də bolşeviklərin 11-ci ordusu Azərbaycanı işğal edib və respublika süqut edib.
Müstəqillik Günü Azərbaycan müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra dövlət bayramı kimi qeyd olunur. Əmək Məcəlləsinə görə, mayın 28-i qeyri-iş günü elan edilib.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin sərəncamı ilə 2018-ci il "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli" elan olunub və AXC-nin 100 illik yubileyi təntənəli şəkildə qeyd edilib.
AXC dövründə qaldırılan üçrəngli bayrağımız bu gün Ermənistanın işğalından azad edilən Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda dalğalanır. 44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycan Ordusunun qəhrəman hərbçiləri öz cəsarəti ilə, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə buna nail oldular.

Со дня основания первой демократической республики на Востоке прошло 106 лет
28 мая 2024 года Азербайджан отмечает один из ярчайших и знаменательных праздников в своей истории - 106-ю годовщину со дня создания Азербайджанской Демократической Республики (АДР, Azərbaycan Xalq Cumhuriyyəti), ставшей первой светской республикой на мусульманском Востоке.
Образование АДР 28 мая 1918 года вошло в историю нашей страны как крупное историческое событие. АДР, созданная с целью построения независимого, свободного и демократического государства, всего за 23 месяца своего существования вернула народу национальное самосознание и способность к самоопределению. Как видно из Декларации независимости, принятой 28 мая 1918 года, это славное событие еще больше укрепило чувство независимости нашего народа.
О создании АДР было провозглашено 28 мая 1918 года - Азербайджанским Национальным Советом в Тифлисе, который возглавил Мамед Эмин Расулзаде.
На протяжении длительного периода Азербайджан входил в состав Российской империи. Однако азербайджанский народ всегда вел борьбу за свободу и независимость.
Вновь созданная АДР с честью выполнила сложнейшую историческую задачу. Были организованы первые парламент и правительство Азербайджана, государственный аппарат, определены границы страны, созданы флаг, гимн и герб, азербайджанский язык объявлен государственным, осуществлены серьезные меры в области армейского строительства, особое внимание уделено развитию просвещения и культуры. Был основан первый университет Азербайджана, осуществлена национализация образования, проведена исключительно важная с точки зрения истории общественного мнения работа, подготовившая почву для культурного подъема народа в последующие годы.
С первых дней своего существования АДР, основываясь на принципах народной власти и всеобщего равноправия, предоставила равные права всем гражданам страны, устранила расовое, национальное, религиозное и классовое неравенство.
АДР была первой демократической республикой не только в Азербайджане, но и на всем мусульманском Востоке. Однако ей уд Красная армия оккупировала Азербайджан, и республика пала.
Это день отмечается как государственный праздник с момента восстановления нашей страной государственной независимости. Согласно Трудовому кодексу, 28 мая объявлен нерабочим днем.
Распоряжением Президента Азербайджана Ильхама Алиева 2018 год был объявлен "Годом АДР", в рамках которого в стране торжественно отметили 100-летний юбилей республики.
Наше трехцветное знамя, поднятое в период АДР, развевается в освобожденных от оккупации Карабахе и Восточном Зангезуре. Это стало возможным благодаря героизму и мужеству доблестных военнослужащих азербайджанской армии, которые под руководством Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева одержали победу в 44-дневной Отечественной войне.