MDB ölkələrinin baş nazirləri enerji sahəsində əməkdaşlıq konsepsiyasını təsdiq ediblər
MDB ölkələrinin hökumət başçıları enerji sahəsində beşillik əməkdaşlıq və kimya sənayesinin inkişafı konsepsiyasını təsdiqləyiblər.
Median.Az "İnterfaks"a istinadən xəbər verir ki, bunu Rusiyanın Baş naziri Mixail Mişustin MDB Hökumət Başçıları Şurasının iclasının yekunları üzrə deyib.
Onun sözlərinə görə, bu konsepsiya və digər sənaye sənədləri ilə iri enerji sistemlərinin idarə olunması üçün ən müasir metodların və modellərin fəal şəkildə tətbiqi nəzərdə tutulur və bu da ətraf mühitə mənfi təsirin azalmasına gətirib çıxaracaq.
“Bir sıra qərarlar kimya sənayesinə aiddir. Onun həyata keçirilməsi ilə bağlı müvafiq konsepsiya və tədbirlər planı imzalanıb”, - M.Mişustin qeyd edib.
O bildirib ki, iqtisadi artım üçün ixrac-xammal modelindən innovasiya-investisiya modelinə keçmək lazımdır.

Премьеры стран СНГ утвердили концепцию сотрудничества в области энергетики
Главы правительств стран СНГ утвердили пятилетнюю концепцию сотрудничества в области энергетики и концепцию развития химической промышленности.
Как передает Median.Az со ссылкой на "Интерфакс", об этом заявил премьер России Михаил Мишустин по итогам заседания Совета глав правительств СНГ.
По его словам, концепция и другие отраслевые документы предусматривают активное внедрение самых современных методов и моделей управления крупными энергосистемами, что приведет к уменьшению негативного влияния на окружающую среду.
"Ряд решений касается химической промышленности. Подписана соответствующая концепция, план мероприятий по ее реализации", - отметил Мишустин.
Он сказал, что для роста экономики нужно переходить от экспортно-сырьевой модели к инновационно-инвестиционной.
"Мы сконцентрируемся на создании эффективных ресурсо- и энергосберегающих и, конечно, экологически безопасных производств", - сказал российский премьер.