Bakının mərkəzində üç ilə tikilən hotel üç günə söküldü - VİDEO
Xezerxeber.az-ın məlumatına görə, tavanından zirzəmisinədək sökülən binanın tikintisinə üç il əvvəl başlanılıb. Lakin sonradan sənədlərinin qaydasında olmadığı üzə çıxıb. Buna görə də, Bibiheybət məscidinin yaxınlığında aparılan söküntü işlərinə bir neçə gündür başlanılıb və sürətlə davam edir.
Ərazidə yaşayan sakinlərin sözlərinə görə, hazırda söküntüsü icra olunan binanın yerində əvvəlcə üçmərtəbəli yaşayış binası olub. Sonra sakinlər buradan köçürülüb və köhnə binanın yerində müasir üslubda otel tikintisinə başlanılıb. Onlar iddia edirlər ki, tikinti normaları pozulub.
Məsələ ilə bağlı Baki Şəhər İcra Hakimiyyətindən bildirilib ki, sözügedən binanın söküntüsü Dövlət Arxitektura və Şəhərsalma Komitəsinin, həmçinin digər aidiyyəti qurumların müraciəti əsasında aparılır. Qeyd olunub ki, bina sürüşmə zonasında bir müddət öncə qanunsuz olaraq inşa edilib. Sürüşmə riskini artırdığından onun ən qısa zamanda sökülməsi təmin edilir.
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsindən isə bildirilib ki, orada özbaşına tikinti faktı aşkar edilib. Sözügedən ünvanda aparılan işlərin heç bir müvafiq icazəverici sənədləri olmadığından tikinti işləri dayandırılıb və söküntü işlərinə başlanılıb.

Построенный за три года отель в центре Баку снесли за три дня - ВИДЕО
Как сообщает хezerxeber.az, строительство объекта вблизи мечети Бибиэйбат было начато три года назад. Однако позже были выявлены проблемы с документацией, поэтому вот уже несколько дней ведутся работы по демонтажу.
По словам проживающих на данной территории граждан, раньше там стоял трехэтажный жилой дом. Затем жильцов переселили, и на месте старого здания начали возводить современный отель. Утверждается, что в ходе работ были нарушены строительные нормы.
Как заявили по данному вопросу в Исполнительной власти Баку, снос указанного здания осуществляется на основе обращения Госкомитета по градостроительству и архитектуре, а также других соответствующих структур. Было отмечено, что объект был незаконно построен некоторое время назад в оползневой зоне, поэтому его необходимо снести как можно скорее, так как есть риск возникновения оползней в этом районе.