Ermənistanın keçmiş deputatı Rusiyada saxlanılıb
Ermənistanda Alyans Partiyasının lideri Tiqran Urixanyan Ermənistan tərəfinin tələbi ilə Rusiyada saxlanılıb.
Bu barədə bloqer Vardan Qukasyan sosial şəbəkələrdə məlumat verib.
“Bir neçə saat əvvəl Urixanyan Rusiyada həbs edilib, ona qarşı Ermənistanda hökumət əleyhinə çağırışlar səsləndirdiyinə görə başlanmış cinayət işi çərçivəsində axtarış elan edilib”, - deyə Qukasyan yazıb.
Qeyd edək ki, Urixanyan Qukasyanın partiyasının siyahısı ilə İrəvan Ağsaqqallar Şurasının üzvü olub. 2023-cü ilin sentyabrında ona qarşı ölkədə konstitusiya quruluşunun zorakılıqla devrilməsinə çağırış maddəsi ilə cinayət işi açılıb. Ancaq erməni siyasətçi ölkədən qaçmağa imkan tapıb. Sonradan onun səlahiyyətlərinə xitam verilib.скачать dle 11.3

В России задержали экс-депутата Армении
Экс-депутат парламента Армении, лидер партии "Альянс" Тигран Уриханян задержан в России по запросу армянской стороны.
Об этом в соцсетях сообщил блогер Вардан Гукасян.
"Несколько часов назад в России был арестован Уриханян. В отношении него объявлен розыск в рамках уголовного дела, возбужденного в Армении за озвучивание антиправительственных призывов", - написал Гукасян.
Уриханян был избран в Совет старейшин Еревана по списку партии Гукасяна. Позже его полномочия были прекращены, поскольку в сентябре 2023 года против него было возбуждено уголовное дело по признакам призыва к насильственному свержению конституционного строя в стране. Однако политик успел скрыться. Позже были прекращены его полномочия.скачать dle 11.3