Azərbaycanda taksi sayına məhdudiyyət qoyula bilərmi?
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyi (AYNA) Azərbaycanda taksi sayına məhdudiyyət qoyulmasına dair məsələyə aydınlıq gətirib.
AYNA-ya istinadən məlumat verir ki, müəyyən saydan sonra qanunvericiliyin tələbinə uyğun olaraq taksi sayına məhdudiyyət qoyula bilər.
Bildirilib ki, “Avtomobil nəqliyyatı haqqında” qanuna əsasən avtomobil nəqliyyatı xidmətlərinin səmərəliliyinin və keyfiyyətinin artırılması, habelə ümumi istifadədə olan avtomobil nəqliyyatı ilə daşımalarda nəqliyyat növləri üzrə sərnişin axınlarının paylanmasının optimallaşdırılması məqsədilə taksi minik avtomobilləri ilə sərnişin daşımaları üçün icazələrin və onların əlavələrinin sayına məhdudiyyətlər tətbiq edilə bilər.скачать dle 11.3

Возможно ли введение ограничений на количество такси в Азербайджане?
Азербайджанское агентство наземного транспорта (AYNA) при Министерстве цифрового развития и транспорта внесло ясность в вопрос ограничения количества такси в Азербайджане.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на AYNA, после достижения определенного количества число такси может быть ограничено в соответствии с требованиями законодательства.
Согласно закону "Об автомобильном транспорте", в целях повышения эффективности и качества автотранспортных услуг, а также оптимизации распределения пассажиропотоков по видам общественного транспорта могут быть введены ограничения на количество разрешений на деятельность такси.скачать dle 11.3