Konqo Demokratik Respublikasında 8 əsgərə fərariliyə görə ölüm cəzası verilib
Konqo Demokratik Respublikasının (KDR) şərqindəki Qoma şəhərinin hərbi tribunalı düşmənlə üz-üzə mövqelərini özbaşına tərk edərək cəbhə xəttindən qaçdıqlarına görə beşi zabit olmaqla səkkiz əsgərə ölüm hökmü çıxarıb.
Bbu barədə “Agence France-Presse” məlumat yayıb.
“Təqsirləndirilən şəxslər qorxaqlıq nümayiş etdirərək düşməndən qaçıblar”, – tribunalın qərarında deyilir.
11 təqsirləndirilən qrupa daxil olan daha 3 sıravi isə bəraət alıb.
Səkkiz əsgərin hamısı “23 Mart Hərəkatı” (M23) qrupunun üsyançılarına qarşı durmaq əmri verildiyi Qoma bölgəsində cəbhə xəttində olub. Məhkəmə müəyyən edib ki, onlar əmrləri pozaraq vəzifələrindən yayınıblar.
Xatırladaq ki, mart ayında KDR 20 ildən artıqdır mövcud olan ölüm cəzasına moratoriumu ləğv edib.скачать dle 11.3

Восемь военнослужащих приговорили к смертной казни за дезертирство в ДР Конго
Военный трибунал города Гома на востоке Демократической Республики Конго (ДРК) приговорил восемь военнослужащих, включая пять офицеров, к смертной казни за самовольное оставление позиций перед лицом противника и бегство с передовой.
"Обвиняемые проявили трусость и бежали от врага", - говорится в постановлении трибунала. Еще 3 рядовых, которые входили в группу из 11 обвиняемых, были оправданы.
Все восемь военнослужащих находились на передовой в районе Гомы, где получили приказ противостоять повстанцам из группировки "Движение 23 марта" (М23). Трибунал признал, что они бежали с позиций, нарушив приказ.
В марте власти ДРК отменили мораторий на смертную казнь, просуществовавший более 20 лет. В комментарии к этому решению Минюст указал, что смертная казнь будет применяться в том числе в отношении военнослужащих, виновных в государственной измене, а также преступлениях, приравненных к ней.скачать dle 11.3