Birinci Qarabağ müharibəsi zamanı tanınmadan dəfn edilmiş 64 nəfərin şəxsiyyəti müəyyənləşib
“Birinci Qarabağ müharibəsi zamanı şəhid olmuş və respublikanın 13 şəhər və rayonunun ərazisində yerləşən 21 qəbiristanlıqda tanınmadan dəfn edilmiş 64 nəfərin şəxsiyyəti müəyyənləşib”.
Bunu APA-ya Əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş vətəndaşlarla əlaqədar Dövlət Komissiyasının (Dövlət Komissiyası) katibi, İşçi qrupunun rəhbəri İsmayıl Axundov deyib.
İşçi Qrupun rəhbəri bildirib ki, ümumilikdə 586 nəfərə aid meyit qalığı aşkar edilmiş və onlardan 108 nəfərin artıq şəxsiyyəti müəyyən edilib: “Onların 35 nəfəri artıq ictimaiyyətə elan olunub. 73 nəfərin ictimaiyyətə elan olunması ilə bağlı müvafiq prosedurlar həyata keçirilir. Həmin 73 nəfərdən 64 nəfəri naməlum şəhid məzarlarından tapılan şəxslərdir, 9 nəfərin meyit qalığı isə Edilli, Daşaltı və Sarıcalı kəndlərində aşkarlanmış kütləvi məzarlıqlardan götürülüb”.скачать dle 11.3

Установлены личности 64 человек, похороненных во время первой Карабахской войны без опознания
Установлены личности 64 человек, ставших шехидами в годы первой Карабахской войны и похороненных неопознанными на 21 кладбище, расположенном на территории 13 городов и районов Азербайджана.
Об этом в интервью АПА сказал секретарь, руководитель рабочей группы Государственной комиссии Азербайджанской Республики по делам военнопленных, заложников и без вести пропавших граждан Исмайыл Ахундов.
По его словам, в общей сложности были обнаружены останки 586 человек, из которых 108 уже опознаны.
"Сведения о 35 из них уже обнародованы. Для распространения информации о 73 человек проводятся соответствующие процедуры. Останки 64 человек из 73 были найдены в неизвестных могилах, а останки девяти погибших были обнаружены в массовых захоронениях в селах Эдилли, Дашалты и Сарыджалы", - сказал И.Ахундов.скачать dle 11.3