İntim videolar çəkən FHN polkovniki yenidən hakim qarşısında
Fövqəladə Hallar Nazirliyindəki (FHN) xidməti otağında intim videolar çəkib yaymaqda təqsirləndirilən polkovnik Zaur Mirzəyevin barəsindəki hökmdən verilən kassasiya şikayəti üzrə məhkəmə iclası başlayıb.
Pravda.az xəbər verir ki, Ali Məhkəmənin hakimi Nazim Mövsümovun sədrliyi ilə keçiriləcək prosesdə təqsirləndirilən şəxsin anket məlumatları dəqiqləşdirilib.
Məhkəmənin növbəti iclası mayın 1-nə təyin edilib.
Xatırladaq ki, Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hökmü ilə o, 3 il 6 ay azadlıqdan məhrum edilib. Zərərçəkmiş şəxs tərəfindən qaldırılan mülki iddianın 4 min manatı təmin edilib. Hökmdən həm polkovnik, həm də zərərçəkmiş qadın apellyasiya şikayəti veriblər. Qadın qaldırdığı 192 min manatlıq mülki iddianın az hissəsinin təmin edilməsindən və təqsirləndirilən şəxsə təyin olunmuş cəzadan razı deyil. O, birinci instansiya məhkəməsinin hökmünün dəyişdirilərək cəzanın ağırlaşdırılmasını, mülki iddiada tələb etdiyi məbləğin tam ödənilməsini istəyir. Bakı Apellyasiya Məhkəməsi şikayətləri təmin etməyib.
Z.Mirzəyev ötən ilin avqustunda həbs edilib. O, Cinayət Məcəlləsinin 156.2.1 (şəxsi həyatın toxunulmazlığını pozma), 242 (pornoqrafik materialları və ya əşyaları qanunsuz yayma) və 309.2-ci (vəzifə səlahiyyətlərini aşma) maddələri ilə ittiham olunub. İttihama görə, Z.Mirzəyev xidməti kompüterinə xüsusi proqram vasitəsilə gizli kamera quraşdıraraq qadınlarla 2013-cü ildən başlamaqla 2019-cu ilin sonunadək iş otağında intim münasibətdə olarkən video və fotoçəkilişlər aparıb. Hazırlanmış qanunsuz pornoqrafik materialların 2022-ci ilin avqust ayında internet şəbəkələrində yayılmasına səbəb olub.скачать dle 11.3

Распространивший интимные кадры своих коллег экс-полковник МЧС вновь предстал перед судом
Началось судебное заседание по кассационной жалобе на приговор бывшему полковнику Зауру Мирзоеву, обвиняемому в проведении скрытой съемки в служебном кабинете Министерства по чрезвычайным ситуациям (МЧС) и распространении интимных видео.
Как сообщает рravda.az, на процессе под председательством судьи Верховного суда Назима Мовсумова были уточнены анкетные данные обвиняемого.
Следующее заседание суда назначено на 1 мая.
Отметим, что Бакинский суд по тяжким преступлениям приговорил З.Мирзоева к 3 годам и 6 месяцам лишения свободы. По гражданскому иску потерпевшей было обеспечено 4 000 манатов. И экс-полковник, и потерпевшая подали апелляционные жалобы на приговор. Женщина осталась недовольна тем, что была удовлетворена лишь малая часть поданного ею гражданского иска в размере 192 000 манатов, а также назначенным З.Мирзоеву наказанием. Она потребовала изменения приговора суда первой инстанции и ужесточения наказания, а также выплаты полной суммы. Бакинский апелляционный суд жалобу не удовлетворил.
Напомним, З.Мирзоев был задержан 17 августа 2022 года. Решением суда в его отношении была избрана мера пресечения в виде ареста. Ему были предъявлены обвинения по статьям 156.2.1 (нарушение неприкосновенности частной жизни, совершенное должностным лицом с использованием своего служебного положения), 242 (незаконное распространение порнографических материалов или предметов) и 309.2 (превышение должностных полномочий) Уголовного кодекса АР.