Ermənistan Rusiya telekanallarının yayımını dayandıra bilər
“Ermənistan tərəfinin sənədin redaktə edilməsi ilə bağlı təklifləri qəbul olunmasa, ölkə Rusiya ilə kütləvi kommunikasiyalar sahəsində əməkdaşlıq haqqında sazişi birtərəfli qaydada ləğv edə bilər”.
Bunu ölkənin yüksək texnologiyalı sənaye naziri Mxitar Ayrapetyan bildirib.
“Gələn həftə Rusiya tərəfinə sazişə düzəlişlər və yeni təkliflər paketi təqdim etməyi planlaşdırırıq ki, nəticə verəcək sənəd əldə edilsin, pozuntular olsa, sanksiyalar tətbiq olunacaq. Təkliflər qəbul olunmasa, Ermənistanın müqaviləni birtərəfli qaydada ləğv edəcəyini istisna etmirəm”, - Ayrapetyan parlamentdə bildirib.
Onun sözlərinə görə, artıq qarşı tərəflə məsləhətləşmələr aparılıb, lakin Rusiya telekanallarının Ermənistan ərazisində yayımlanan televiziya proqramlarında erməni tərəfinin artıq qeydə aldığı pozuntular ətrafında konsensus əldə olunmayıb.
Qeyd edək ki, martın sonunda Ermənistanda “RTR-Planeta” telekanalında yayımlanan “Vladimir Solovyovla axşam” və “Vladimir Solovyovla bazar günü axşamı” müəllif verilişlərinin yayımı dayandırılıb.
Ermənistan Televiziya və Radio Yayımları Şəbəkəsinin mətbuat xidməti qərarın iki ölkə arasında kütləvi kommunikasiyalar sahəsində əməkdaşlıq haqqında hökumətlərarası sazişin 5 və 6-cı maddələrinin mütəmadi olaraq pozulması əsasında qəbul edildiyini bildirib.

Армения может приостановить действие соглашения о вещании российских телеканалов
Армения может в одностороннем порядке приостановить действие соглашения о вещании российских телеканалов, если переговоры с Россией не увенчаются успехом. Об этом на правительственном часе в парламенте Армении заявил министр высокотехнологичной промышленности Мхитар Айрапетян.
Обсуждая итоги консультаций, он указал, что армянская сторона, как и в ходе предыдущих встреч, обратила внимание на несоблюдение пунктов 5 и 6 соглашения о сотрудничестве в области СМИ, заключенного в 2020 году. Эти пункты требуют от обеих стран избегать трансляции программ, которые могут восприниматься как вмешательство во внутренние дела другого государства или содержать оскорбления в адрес этой страны и ее народа.
Стороны не смогли прийти к консенсусу о признании нарушений, но это не означает, что переговоры находятся в тупике, заявил министр. "Если не на этой неделе, то на следующей мы хотим направить пакет предложений российским партнерам - о том, как мы представляем новую редакцию соглашения", - заявил М.Айрапетян.
Министр подчеркнул, что Армения стремится не к обострению отношений, а к достижению договоренности посредством продуктивных обсуждений, которые четко определят, какими последствиями чреваты нарушения - на данный момент такой механизм отсутствует. Он также добавил, что если армянские телеканалы соблюдают определенные правила внутри страны, то и российские каналы, транслируемые в Армении, должны следовать этим же стандартам.
Он не исключил возможности одностороннего расторжения соглашения (о сотрудничестве в сфере массовых коммуникаций), если переговоры не приведут к результату.