03.04.2024 14:51 2 748
Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyinin (TƏBİB) sabiq sədri Ramin Bayramlının “SPEKTR MED” şirkəti ondan alınıb. Şirkət əvvəlcə fiziki şəxsin adına rəsmiləşdirilsə də, daha sonra “Avromed” şirkətinə verilib.
Bakupost.az-a TƏBİB sədri olduğu dövrdə Ramil Bayramlının “Spektr Med” şirkəti vasitəsilə həyata keçirdiyi əməliyyatlarla bağlı yeni məlumatlar daxil olub.
Belə ki, R.Bayramlı pandemiya dövründə vəzifəsindən sui-istifadə edərək, dövlət satınalmalarını “Spektr Med” şirkəti vasitəsilə həyata keçirib. O, TƏBİB sədri kimi laboratoriya cihazları və reaktiv-reagent istehsal edən məşhur şirkətlərin xarici nümayəndələri ilə şəxsən görüşərək “Spektr Med”i tərəfdaş kimi tanımalarını tələb edib. Ramin Bayramlı bunun qarşılığında həmin şirkətlərlə laboratoriya cihazları və digər tibbi avadanlıqların alqı-satqısı ilə bağlı iribüdcəli müqavilələr bağlanacağını vəd edib.
Beləliklə, pandemiya dövründə Azərbaycanda dəyəri milyonlarla dollarla ölçülən avadanlıqların alınması faktiki olaraq, Ramin Bayramlıya məxsus olan “Spektr Med” vasitəsilə həyata keçirilib.
Əldə etdiyimiz məlumata görə, həmin illərdə 650 bahalı tibbi cihaz və digər avadanlıqlar alınıb. Bu alqı-satqı əməliyyatları nəticəsində qısa müddət ərzində “Spektr Med”in büdcəsi 70 milyon manata yüksəlib.
Qeyd edək ki, R.Bayramlının TƏBİB rəhbərliyindən uzaqlaşdırılmasında bu məsələnin də ciddi rol oynadığı vurğulanır.
R.Bayramlı 2021-ci il sentyabrında 12-də öz ərizəsi ilə TƏBİB-in sədri vəzifəsindən azad olunub.скачать dle 11.3

Рамин Байрамлы заработал 70 млн манатов во время пандемии? - НОВЫЕ ФАКТЫ
Бывший председатель Объединения по управлению медицинскими территориальными подразделениями (TƏBİB) Рамин Байрамлы продал компанию SPEKTR MED. Сначала она была зарегистрирована на имя физического лица, а затем передана ООО Avromed.
В bakupost.az поступила новая информация об операциях, проведенных Р.Байрамлы через компанию SPEKTR MED во время пребывания на посту главы TƏBİB.
Так, Рамин Байрамлы злоупотреблял служебным положением во время пандемии, осуществляя государственные закупки через свою компанию. Он как председатель TƏBİB лично встречался с иностранными представителями известных компаний, производящих лабораторное оборудование и реагенты, и требовал от них признать SPEKTR MED партнером. Взамен экс-председатель обещал заключить с этими компаниями крупные контракты на закупку и продажу лабораторного и другого медицинского оборудования.
Таким образом, во время пандемии закупка оборудования стоимостью в миллионы долларов в Азербайджане фактически осуществлялась через принадлежащую Р.Байрамлы SPEKTR MED.
По имеющейся у редакции bakupost.az информации, в те годы было закуплено 650 дорогостоящих медицинских приборов и другого оборудования. В результате этих операций купли-продажи за короткий срок бюджет SPEKTR MED вырос до 70 млн манатов.
Отметим, что данный вопрос также сыграл серьезную роль в отстранении Рамина Байрамлы от руководства TƏBİB. Он был освобожден от должности председателя TƏBİB 12 сентября 2021 года по собственному заявлению.скачать dle 11.3