Azərbaycan etiraz etdi, Brüsseldəki məruzə ləğv olundu
Belçikanın paytaxtı Brüsseldə keçirilmiş Avronest Parlament Assambleyasının (PA) Enerji Təhlükəsizliyi Komitəsində Avropa Parlamentinin üzvünün hazırladığı məruzə ölkəmizə qarşı qərəzli olduğu üçün Azərbaycan nümayəndə heyəti sənədi etirazla qarşılayıb.
“Report” xəbər verir ki, deputatla aparılan görüşlər kompromis variant hazırlamaq üçün nəticə vermədiyindən məruzənin tamamilə ləğvinə nail olunub.
Müzakirədə çıxış edən deputatlar Vüqar Bayramov, İltizam Yusifov və Razi Nurullayev enerji təhlükəsizliyi və yeni enerji infrastrukturlarının inşa edilməsində Azərbaycanın rolu, yaşıl enerjiyə keçidin vacibliyi, Azərbaycanda COP29 tədbirinin keçirilməsinin dünyaya verəcəyi töhfə haqda fikirlər səsləndirib.
İclasda Azərbaycanın təklifi ilə növbəti iclas üçün məruzənin mövzusu “Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində daha dayanıqlı gələcəyə doğru qarşılıqlı əlaqəli enerji sisteminin çağırışlarının paradiqması” olaraq seçilib.скачать dle 11.3

Азербайджан раскритиковал доклад, представленный в Комитете по энергобезопасности ПА Евронест
Азербайджанская делегация выразила протест предвзятому докладу члена Европарламента на заседании Комитета по энергетической безопасности Парламентской ассамблеи Евронест в Брюсселе.
Как сообщает Report, поскольку встречи с парламентарием, нацеленные на поиск компромиссного варианта, не дали результатов, доклад был снят с повестки.
Выступившие на обсуждении депутаты Вугар Байрамов, Ильтизам Юсифов и Рази Нуруллаев рассказали о роли Азербайджана в энергетической безопасности и строительстве новой энергетической инфраструктуры, о важности перехода к зеленой энергии, о том, какой вклад внесет предстоящая в Азербайджане конференция COP29.
По предложению Азербайджана для очередного заседания была выбрана тема доклада - "Парадигма вызовов взаимосвязанной энергетической системы для более устойчивого будущего в странах Восточного партнерства".скачать dle 11.3