Ötən il yüzmilyonlarla manat məbləğində əsassız ödənişlər AŞKARLANIB
2023-cü ildə Maliyyə Nazirliyi tərəfindən görülmüş işlər nəticəsində ümumilikdə 726,5 milyon manat artıq və əsassız ödənişlər aşkar olunub və onlardan 3,6 milyon manat məbləğində vəsaitin yoxlamaların gedişində təqsirkar şəxslər tərəfindən bərpası təmin edilib.
APA xəbər verir ki, bu barədə Nazirlər Kabinetinin 2023-cü ildə fəaliyyəti haqqında hesabatında bildirilib.
Hesabatda bildirilib ki, nazirliyin müvafiq iş planlarına əsasən, aparılmış yoxlamalarla dövlət büdcəsindən ayrılmış vəsaitlərin xərclənməsini tənzimləyən normativ hüquqi aktların tələblərinə əməl edilməməsinə görə artıq ödənilməsi aşkar olunmuş 8 milyon manat vəsaitin 3,6 milyon manatının təqsirkar şəxslər tərəfindən büdcəyə bərpası təmin edilib, yoxlamalar zamanı büdcə təşkilatlarında maliyyə nöqsanlarına yol verməklə inzibati xətalar törətdiklərinə görə 59 nəfər vəzifəli şəxsə 57,3 min manat məbləğində cərimələr tətbiq edilib və dövlət büdcəsinə ödənilməsi təmin olunub.
Nəzarət obyektlərindən 90 təşkilatda aparılmış yoxlamalarla 718,5 milyon manat məbləğində artıq və əsassız ödənişlər aşkar olunmuş və yoxlama materialları nazirlik tərəfindən müvafiq qaydada tədbirlərin görülməsi üçün aidiyyəti üzrə hüquq-mühafizə orqanlarına göndərilib.скачать dle 11.3

Минфин Азербайджана выявил завышенные и необоснованные выплаты в размере 726 млн манатов
В 2023 году в результате работы, проделанной Министерством финансов Азербайджана, были выявлены завышенные и необоснованные выплаты в размере 726,5 млн манатов, в ходе проверок был обеспечен возврат виновными лицами 3,6 млн манатов от этой суммы.
Как сообщает АПА, об этом говорится в отчете о деятельности Кабмина в 2023 году.
В отчете указано, что обеспечен возврат виновными лицами в бюджет 3,6 млн манатов из 8 млн манатов завышенных выплат, произведенных из-за несоблюдения требований нормативных правовых актов, регулирующих расходование средств, выделенных из госбюджета. За выявленные в ходе проверок административные нарушения, совершенные в бюджетных организациях, на 59 должностных лиц наложены штрафы в размере 57 300 манатов, обеспечена выплата указанных средств в госбюджет.
В ходе проверок, проведенных в 90 из подконтрольных объектов, были выявлены завышенные и необоснованные выплаты в размере 718,5 млн манатов, материалы проверок направлены министерством в соответствующие правоохранительные органы для принятия соответствующих мер.скачать dle 11.3