Rüşvətdə təqsirləndirilən vəzifəli şəxslərin cinayət işi yenidən araşdırılacaq
Ali Məhkəmədə Bərdə Peşə Liseyinin direktoru Şəmil Şükürov və liseyin baş mühasibi Elman Əhmədovun barəsindəki hökmdən verilən kassasiya şikayəti üzrə məhkəmə iclası başa çatıb.
Pravda.az-ın əldə etdiyi məlumata görə, hakim Vidadi Cəfərovun sədrliyi ilə keçirilən prosesdə qərar elan olunub.
Qərara əsasən, aşağı instansiya məhkəməsinin çıxardığı qərar tamamilə ləğv edilib, iş yenidən baxılması üçün apellyasiya instansiyası məhkəməsinə göndərilib.
Gəncə Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hökmü ilə hər iki şəxsə şərti cəza verilib. Təqsirləndirilən şəxslərin barəsində seçilmiş ev dustaqlığı və polisin nəzarəti altına vermə qətimkan tədbiri başqa yerə getməmək barədə iltizam qətimkan tədbiri ilə əvəz edilib.
Onlar barələrində bəraət hökmünün çıxarılmasını istəyir.
Qeyd edək ki, Bərdə Peşə Liseyinin direktoru Şəmil Şükürov və liseyin baş mühasibi Elman Əhmədov ötən il Baş prokuror yanında Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Baş İdarəsi əməkdaşları tərəfindən saxlanılıb.
Aparılan istintaqla Bərdə Peşə Liseyinin direktoru Şəmil Şükürovun həmin liseyin baş mühasibi Elman Əhmədovla qabaqcadan əlbir olub cinayət əlaqəsinə girməklə liseyə 2019-2020 və 2020-2021-ci tədris illərində ödənişsiz əsaslarla qəbul olunmuş 50 nəfərədək şagirdin faktiki olaraq tədris prosesində iştirak etməməsinə şərait yaratmaqla, habelə onların adlarının şagirdlər siyahısında saxlanılması və liseydən xaric olunmamaları müqabilində həmin şagirdlərdən plastik təqaüd kartlarını götürüb ümumilikdə 19 700 manat pulu nağdlaşdırdıqdan sonra Elman Əhmədovla aralarında bölərək rüşvət qismində almalarına əsaslı şübhələr müəyyən edilib. Şəmil Şükürov və Elman Əhmədova Cinayət Məcəlləsinin 311.3.1 (qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən rüşvət alma) və 311.3.3-cü (rüşvət alma, külli miqdarda törədildikdə) maddələri ilə ittiham elan edilib, Şəmil Şükürov barəsində məhkəmənin qərarı ilə həbs, Elman Əhmədov barəsində isə polisin nəzarəti altına vermə qətimkan tədbiri seçilib.скачать dle 11.3

Уголовное дело чиновников-взяточников будет пересмотрено
В Верховном суде завершилось судебное заседание по кассационной жалобе на приговор в отношении директора Бардинского профессионального лицея Шамиля Шукюрова и главного бухгалтера данного учебного заведения Эльмана Ахмедова.
Как сообщает pravda.az, на процессе под председательством судьи Видади Джафарова было зачитано постановление, согласно которому решение суда низшей инстанции полностью отменено. Дело направлено в суд апелляционной инстанции на повторное рассмотрение.
Согласно приговору Гянджинского суда по тяжким преступлениям обоим гражданам назначено условное наказание. Избранные в отношении обвиняемых меры пресечения в виде домашнего ареста и надзора полиции заменены на подписку о невыезде.
Отмечается, что подсудимые требуют, чтобы их оправдали.
Напомним, что в 2021 году сотрудники Главного управления по борьбе с коррупцией при генпрокуроре задержали Ш.Шукюрова и Э.Ахмедова.
В ходе следствия было установлено, что Ш.Шукюров по предварительному сговору с главным бухгалтером в 2019/20 и 2020/21 учебные годы создал для 50 студентов, учившихся на бесплатной основе, условия для фактического неучастия в образовательном процессе, забирал у них стипендиальные карты в обмен на разрешение не присутствовать на занятиях и обещание покровительствовать им. Таким образом, он обналичил 19 700 манатов, разделив их с Эльманом Ахмедовым.
Ш.Шукюрову и Э.Ахмедову были предъявлены обвинения по статьям 311.3.1 (получение взятки группой лиц по предварительному сговору) и 311.3.3 (получение взятки в крупном размере) Уголовного кодекса Азербайджана. В отношении Ш.Шукюрова по решению суда избрана мера пресечения в виде ареста, а Э.Ахмедова - полицейского надзора.скачать dle 11.3