Qərbi Azərbaycan İcması: “Ermənistan Fransanın təhriki ilə hərbi avantüraya getmək niyyətindədir”
“Fransada səfərdə olan Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan növbəti dəfə anti-Azərbaycan bəyanatlar verib”.
Bu barədə Qərbi Azərbaycan İcmasının yaydığı bəyanatda bildirilib.
Bildirilib ki, Paşinyan Qərbi Azərbaycan ifadəsinin Ermənistanın ərazi bütövlüyünə qarşı olduğunu iddia edərək, Azərbaycanı Ermənistana hücum etməyə hazırlaşmaqda ittiham etməyə çalışıb.
“Öncə vurğulayaq ki, Qərbi Azərbaycan ifadəsi tarixi və coğrafi həqiqətə əsaslanan bir termindir və icmamızın ondan istifadə etməsi beynəlxalq insan hüquqları konvensiyaları ilə tanınan özünüidentifikasiya hüququna əsaslanır. Dövlətlərin ərazi bütövlüyünə hörmət etdiyini dəfələrlə bəyan edən Qərbi Azərbaycan İcmasının fəaliyyətinə irad tutmağa çalışan Paşinyan Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə qəsd edən separatçı ünsürlərin Ermənistan ərazisində fəaliyyətinə şərait yaratmasına, öz ölkəsinin qanunvericiliyində Azərbaycan ərazilərinin ilhaqı barədə müddəaların saxlanması məsələsinə aydınlıq gətirməlidir.
Açıq-aşkar görünür ki, Ermənistanın baş naziri Fransanın fitvasına uyaraq, regionda gərginlik yaratmaq yolunu tutub. Fransanın Ermənistana böyük miqdarda silah satması, o cümlədən Fransanın müdafiə naziri və bu ölkənin hərbi-sənaye şirkətlərinin rəhbərlərinin Ermənistana hazırkı səfəri bunları söyləməyə əsas verir ki, Ermənistan məhz Fransanın təhriki ilə hərbi avantüraya getmək niyyətindədir.
Biz N.Paşinyandan öz ölkəsini Fransanın oyunlarına alət etməməyi, kütləvi silahlanma siyasətinə son verməyi, Qərbi azərbaycanlıların qayıdışına şərait yaradaraq Azərbaycan ilə sülhə getməyi tələb edirik”, - deyə bəyanatda qeyd olunur.скачать dle 11.3

Община: Армения намерена пойти на военную авантюру именно по подстрекательству Франции
Очевидно, что премьер-министр Армении, идя на поводу у Франции, встал на путь создания напряженности в регионе.
"Находящийся с визитом во Франции премьер-министр Армении Н.Пашинян в очередной раз выступил с антиазербайджанскими заявлениями. Пашинян, утверждая, что термин "Западный Азербайджан" противоречит территориальной целостности Армении, попытался обвинить Азербайджан в подготовке нападения на Армению.
Отметим, что термин "Западный Азербайджан" - основан на историческом и географическом факте, и его использование нашей общиной основано на праве на самоидентификацию, признанном международными конвенциями о правах человека. Пашинян, неоднократно заявлявший о своем уважении к территориальной целостности государств, вместо предъявления претензий к деятельности Общины Западного Азербайджана, должен прояснить вопрос создания условий для деятельности на территории Армении сепаратистских элементов, посягающих на территориальную целостность Азербайджана, сохранения в законодательстве своей страны положений об аннексии азербайджанских территорий.
Очевидно, что премьер-министр Армении, идя на поводу у Франции, встал на путь создания напряженности в регионе. Тот факт, что Франция продает Армении большое количество вооружений, в том числе нынешний визит в Армению министра обороны Франции и руководителей военно-промышленных компаний этой страны, дает основания говорить о том, что Армения намерена пойти на военную авантюру именно по наущению Франции.
Мы требуем от Н.Пашиняна не превращать свою страну в инструмент для игр Франции, прекратить политику массового вооружения, заключить мир с Азербайджаном, создав условия для возвращения западных азербайджанцев", - говорится в заявлении.скачать dle 11.3