ÜST: Afrika vəbaya yoluxmanın episentrinə çevrilib
TASS xəbər verir ki, bu barədə Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) Afrika regional bürosunun fövqəladə hallar üzrə mütəxəssisi Fiona Braka Cenevrədə keçirdiyi brifinqdə bildirib.
F.Braka 2021-ci ildən bəri bütün dünyada vəba xəstəliyinin artdığını, amma Afrika, xüsusən də onun şərq və cənub hissələrinin bu gün episentr olduğunu söyləyib.
“Bu ilin ilk dörd həftəsində ÜST-nin Afrika bölgəsindəki 10 ölkə 26 mindən çox xəstəliyə yoluxma, 700 ölüm faktı bardə məlumat verib. Bu rəqəmlər 2023-cü ilin eyni dövrü ərzində qeydə alınan rəqəmlərdən təxminən iki dəfə çoxdur”, - F.Braka deyib.
ÜST ilk növbədə Zambiya və Zimbabvedəki vəziyyətdən narahatdır. Mozambik, Tanzaniya, Konqo Demokratik Respublikası, Efiopiya və Nigeriya da xəstəliyin aktiv yayılması barədə məlumat verib.
“Virusun, xüsusən də bu pik ötürülmə dövründə, digər ölkələrə yayılması riski yüksəkdir”, - F.Braka vurğulayıb. O bildirib ki, Zambiyada 1,7 milyondan çox insan peyvənd olunub, Zimbabvedə isə 2,3 milyon insanın peyvəndlənməsi planlaşdırır.
Keçən həftə Zambiyada xəstəliyin yayılmasının yavaşlamasının ilk əlamətləri görülüb. Diqqəti vəba əleyhinə vaksin çatışmazlığına cəlb edə ÜST-dən bildirilib ki, su təchizatının yaxşılaşdırılması, sanitariya və gigiyena, epidemioloji nəzarətin genişləndirilməsi, eləcə də keyfiyyətli və vaxtında müalicəyə diqqət yetirilməsi lazımdır.скачать dle 11.3

ВОЗ: Африка стала эпицентром роста заболеваемости холерой
Как передает Median.Az со ссылкой на ТАСС, об этом заявила на брифинге в Женеве специалист по чрезвычайным ситуациям в африканском региональном бюро Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Фиона Брака.
Она подчеркнула, что заболеваемость холерой растет во всем мире с 2021 года, однако "Африка, особенно восточная и южная ее части, сегодня является эпицентром". За первые четыре недели этого года 10 стран Африканского региона ВОЗ сообщили о более чем 26 тыс. случаев заболевания и 700 случаях смерти, что почти вдвое превышает цифры, зарегистрированные за тот же период в 2023 году.
Обеспокоенность в ВОЗ вызывает прежде всего ситуация в Замбии и Зимбабве. Об "активных вспышках" болезни сообщили также Мозамбик, Танзания, Демократическая Республика Конго, Эфиопия и Нигерия.
"Существует высокий риск дальнейшего распространения вируса на другие страны, особенно в этот пиковый сезон передачи", - констатировала Брака. В Замбии вакцинировано более 1,7 млн человек, в Зимбабве планируется охватить иммунизацией 2,3 млн жителей.
На прошлой неделе появились первые признаки замедления распространения болезни в Замбии. В ВОЗ обратили внимание на нехватку вакцин от холеры, заявив, что нужно сосредоточить внимание на улучшении водоснабжения, санитарии и гигиены, расширении эпидемиологического надзора, а также на качественном и своевременном лечении.