“IndiGo” Dehlidən Bakıya icazəsiz uçuş həyata keçirib - araşdırma başlanılıb
Hindistanın “IndiGo Airlines” şirkətinin pilotları yanvarın 28-də “6E 1803” saylı Dehli-Bakı reysini yerinə yetirən zaman “Hava Hərəkətinə Nəzarət”dən (ATC) uçuş icazəsi almayıb.
Median.Az Hindistan mətbuatına istinadən xəbər verir ki, mövzu ilə bağlı qalmaqal yaranıb və həmin reysin hər iki pilotu hadisənin araşdırılması müddətində vəzifəsindən kənarlaşdırılıb.
Bildirilib ki, ATC Dehli-Bakı reysi yerinə yetirilən zaman gözləməklə bağlı göstəriş versə də, buna əməl edilməyib. Təyyarə uçuş vəziyyətinə gətirilib və icazəsiz yola düşüb.
Hindistanın Mülki Aviasiya Nazirliyinin tabeliyindəki Mülki Aviasiya Baş İdarəsindən (DGCA) bildirilib ki, müvafiq rəsmiləşdirmə olmadan uçuşların yerinə yetirilməsi əməliyyat intizamı və protokollara riayət edilməsi ilə bağlı ciddi narahatlıq yaradır. DGCA-nın məsələ ilə bağlı hərtərəfli araşdırmasının məqsədi prosedurlardakı mövcud səhvləri müəyyən etmək və gələcəkdə oxşar hadisələrin qarşısını almaq üçün müvafiq tədbirlər görməkdir.
ATC-nin vəzifəsi hava limanında hava hərəkətinə nəzarət etməkdir. Eyni zamanda ATC uçuş zamanı pilotlara lazımi təhlükəsizlik təlimatlarının verilməsi işini də yerinə yetirir. Uçuşdan əvvəl ATC rəsmiləşdirilməsi mütləqdir, çünki bu, hava limanında təyyarələrin təhlükəsiz qalxması və enməsi üçün lazımdır.
Qeyd edək ki, “IndiGo Airlines" şirkəti Dehli-Bakı-Dehli istiqamətində ilk dəfə ötən ilin avqustun 11-dən birbaşa uçuşlara başlayıb.
Hindistan vətəndaşlarına Azərbaycana səyahət üçün sadələşdirilmiş "e-visa" sistemi tətbiq olunur.

Авиакомпания IndiGo выполнила рейс из Дели в Баку без необходимого разрешения
Пилоты индийской авиакомпании IndiGo Airlines 28 января выполнили рейс 6E 1803 Дели-Баку без соответствующего разрешения Управления воздушным движением (УВД).
Как сообщает Median.Az со ссылкой на индийскую прессу, оба пилота воздушного судна временно отстранены до завершения расследования инцидента.
Хотя Управление воздушным движением приняло решение об ожидании, пилоты проигнорировали его и выполнили перелет без разрешения.
В Главном управлении гражданской авиации (DGCA) при Министерстве гражданской авиации Индии заявили, что вопрос будет всесторонне расследован в целях выявления ошибок в процедурах и принятия мер для предотвращения подобных инцидентов в будущем.
Главной задачей Управления воздушным движением является контроль воздушного движения. В то же время управление выполняет работу по предоставлению пилотам необходимых инструкций по технике безопасности во время полета. Получение разрешения УВД обязательно перед взлетом, так как оно необходимо для безопасного взлета и посадки самолетов в аэропорту.
Отметим, что IndiGo Airlines впервые начал прямые авиарейсы по маршруту Дели-Баку-Дели с 11 августа прошлого года.