Azərbaycanda general-mayor vəfat etdi
Bildirilib ki, Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyinin (DİN) İnsan Alverinə qarşı Mübarizə Baş İdarəsinin sabiq rəisi, polis general-mayoru Şərif Əsədullayev dünyasını dəyişib.
Xatırladaq ki, Şərif Kamil oğlu Əsədullayev 1955-ci ildə anadan olub. 1984-cü ildə Bakı Dövlət Universitetinin Hüquq fakültəsini bitirib.
1985-ci ildən daxili işlər orqanlarında xidməti fəaliyyətə başlayıb və əməliyyat müvəkkili, baş əməliyyat müvəkkili, xüsusilə mühüm işlər üzrə baş əməliyyat müvəkkili, şöbə rəisinin müavini, şöbə rəisi, idarə rəisi, 2001-ci ildən isə baş idarələrin rəis müavini vəzifələrində çalışıb. 2014-cü ilin yanvar ayının 23-də Daxili İşlər Nazirliyinin İnsan Alverinə qarşı Mübarizə Baş İdarəsinin rəisi vəzifəsinə təyin edilib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2014-cü il 1 iyul tarixli 597 nömrəli sərəncamı ilə ona “polis general-mayoru” ali xüsusi rütbəsi verilib. Ş.Əsədullayev daxili işlər orqanlarında fəaliyyətindəki uğurlu nəticələrinə görə dövlət mükafatına, DİN-in “Qüsursuz xidmətə görə” 3, 2, 1-ci dərəcəli medallarına və digər müxtəlif mükafatlara layiq görülüb. O, 2017-ci ildə xidmətdə olmanın son yaş həddi ilə əlaqədar təqaüdə göndərilib.
Şərif Əsədullayev Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin sədri, şeyxülislam Allahşükür Paşazadənin bacısının həyat yoldaşıdır.скачать dle 11.3

В Азербайджане скончался генерал-майор
Напомним, Шариф Асадуллаев родился в 1955 году. В 1984 году окончил юридический факультет Бакинского государственного университета.
С 1985 года приступил к деятельности в органах внутренних дел, работал на должностях оперуполномоченного, старшего оперуполномоченного, старшего оперуполномоченного по особо важным делам, заместителя начальника отдела, начальника отдела, начальника управления, а с 2001 года - заместителя начальника главных управлений. 23 января 2014 года был назначен на должность начальника Главного управления по борьбе с торговлей людьми МВД.
Распоряжением Президента Азербайджанской Республики № 597 от 1 июля 2014 года ему было присвоено высшее специальное звание "генерал-майор полиции". За успешные результаты деятельности в органах внутренних дел Ш.Асадуллаев был удостоен государственной премии, медалями МВД "За безупречную службу" 3-й, 2-й, 1-й степеней и другими различными наградами. В 2017 году был уволен на пенсию в связи с достижением предельного возраста пребывания на службе.
Шариф Асадуллаев - зять (муж сестры) председателя Управления мусульман Кавказа (УМК) шейх уль-ислама Аллахшукюра Пашазаде.