06.01.2024 14:25 3 447
Bakıda 2024-cü il başlayandan günəşli keçən günləri yanvarın 6-da soyuq, sərt küləkli hava şəraiti əvəzləyib. Belə temperatur amplitudu qonşu ölkələrdə də müşahidə olunur: proqnoza görə, Türkiyə və Gürcüstanda hava şəraiti qarşıdakı günlərdə kəskin dəyişəcək, dolu, qar və intensiv yağış yağacaq.
Bunun təsirini ölkəmizdə də hiss edəcəyikmi? Azərbaycan üçün ən soyuq qış hansı ilə təsadüf edib?
Oxu.az-ın bu və digər suallarını Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Milli Hidrometeorologiya Xidmətinin rəisi Nazim Mahmudov cavablandırıb.
Onun sözlərinə görə, yanvar ayında havanın orta aylıq temperaturunun iqlim normasına yaxın, bəzi günlərdə isə normadan bir qədər yüksək olacağı gözlənilir:
“Aylıq yağıntının miqdarının, əsasən, iqlim normasına yaxın, bəzi yerlərdə isə bir qədər çox olacağı ehtimal edilir. Yanvar ayının bəzi günlərində hava şəraiti mülayim, bəzi günlərində isə soyuq keçir. Bir neçə gündür ki, ölkə ərazisində mülayim hava şəraiti müşahidə olunurdu. Lakin yanvarın 6-sı gecə və səhər saatlarında Bakıda və Abşeron yarımadasında şimal-qərb küləyi arabir güclənəcək. Küləyin maksimal sürəti 15-20 m/s olacaq, gecə və səhər saatlarında arabir 27-32 m/s-yə çatacaq. Günün ikinci yarısından zəifləyəcək.
Yanvarın 7-dən 10-dək ölkə ərazisində hava şəraitinin, əsasən, yağmursuz keçəcəyi gözlənilir, lakin ilkin məlumatlara görə, yanvarın 10-u gündüzdən 12-si səhərədək hava şəraitinin yenidən dəyişəcəyi, arabir yağıntılı olacağı, bəzi yerlərdə sulu qara keçəcəyi ehtimalı var. Şimal-qərb küləyinin ayrı-ayrı günlərdə arabir 20-25 m/s-dək güclənəcəyi gözlənilir. Qeyd edək ki, uzunmüddətli hava proqnozlarının özünü doğrultması aşağı olduğundan hava proqnozları, adətən, sutkalıq, iki sutkalıq və yeddi günlük dövrü əhatə edir”.
Bölgələrdə yanvar ayı üçün qarşıdakı günlərdə gözlənilən hava şəraitinə gəlincə, N.Mahmudov bildirib ki, yanvarın 10-u səhərdən 13-dək hava şəraiti qeyri-sabit keçəcək:
“Havanın arabir yağıntılı olacağı, əsasən, dağlıq və dağətəyi rayonlarda qar yağacağı, qərb küləyinin 15-20 m/s, 6-sı səhər arabir 25-30 m/s-dək güclənəcəyi ehtimalı var. Qeyd edim ki, Bakıda və Abşeron yarımadasında 2023-cü ilin yanvar ayının ilk günlərində havanın maksimal temperaturu 18 dərəcə isti olduğu halda, minimal temperatur ayın 11-də 3 dərəcəyədək şaxta qeydə alınıb”.
Xidmət rəisinin sözlərinə görə, son 20 ilin məlumatlarına əsasən, Bakıda ən soyuq yanvar 2008-ci ildə müşahidə olunub:
“Həmin il Bakıda havanın minimal temperaturu 8,7 dərəcə şaxta olub. Ən isti yanvar isə 2007 və 2019-cu illərdə qeydə alınıb. Həmin illərdə havanın maksimal temperaturu 20 dərəcə istiyədək yüksəlib. 2024-cü ilin yanvar ayının bəzi günlərində də hava şəraitinin qeyri-sabit keçəcəyi, arabir yağıntılı olacağı, ayrı-ayrı yerlərdə qar yağacağı istisna olunmur”.скачать dle 11.3

Январский сюрприз в Баку: повторится ли рекорд последних 20 лет?
На эти и другие вопросы oхu.az ответил начальник Национальной службы гидрометеорологии Министерства экологии и природных ресурсов Назим Махмудов.
По его словам, среднемесячная температура воздуха в январе ожидается близкой к климатической норме, а в некоторые дни - выше ее.
"Количество месячных осадков ожидается в основном в пределах климатической нормы, а в некоторых местах оно немного превысит ее. В течение нескольких дней на территории страны наблюдались умеренные погодные условия. Однако ночью и утром 6 января в Баку и на Абшеронском полуострове северо-западный ветер временами будет порывистым. Максимальные порывы составят 15-20 м/с, ночью и утром они могут достигать 27-32 м/с. Со второй половины дня ветер стихнет.
С 7 по 10 января погодные условия в стране ожидаются преимущественно без осадков, однако, по предварительным данным, со второй половины дня 10-го погода вновь изменится, до 12 января ожидаются дожди и мокрый снег. В отдельные дни ожидается усиление северо-западного ветра до 20-25 м/с. Отметим, что поскольку точность долгосрочных прогнозов погоды невысока, они обычно охватывают суточный, двухдневный и семидневный периоды", - сказал Н.Махмудов.
Глава службы сообщил, что 10-13 января в регионах страны погода также будет нестабильной.
"Ожидаются осадки, в горных и предгорных районах выпадет снег, порывы западного ветра достигнут 15-20 м/с, а 6 января - 25-30 м/с. Отмечу, что в Баку и на Абшеронском полуострове в первые дни января 2023 года максимальная температура воздуха составила 18 градусов тепла, а минимальная была зафиксирована 11 января и составила 3 градуса ниже нуля", - добавил он.
По словам Н.Махмудова, согласно данным за последние 20 лет, самый холодный январь в Баку наблюдался в 2008 году.
"В том году минимальная температура воздуха в Баку составила 8,7 градуса ниже нуля. Самый теплый январь был зафиксирован в 2007 и 2019 годах. В те годы максимальная температура воздуха поднималась до 20 градусов. Не исключено, что в отдельные дни января 2024-го погодные условия будут нестабильными, временами пройдут дожди, выпадет снег", - заключил начальник службы.