Daha bir məktəbli qızı nişanlamaq istədilər
Daxili İşlər Nazirliyinin (DİN) Mətbuat Xidmətinin Lənkəran regional qrupundan oxu.az-ın sorğusuna cavab olaraq bildirilib ki, məsələ ilə bağlı dərhal müvafiq araşdırma aparılıb:
“Həmin ailə müəyyən edilib və qızın valideynləri Masallı Rayon Polis Şöbəsinə dəvət edilib. Polis əməkdaşları və Rayon İcra Hakimiyyəti yanında Yetkinlik Yaşına Çatmayanların İşləri və Hüquqlarının Müdafiəsi üzrə Komissiyanın əməkdaşı tərəfindən qızın valideynləri ilə izahedici söhbətlər aparılıb, qanunvericiliyin tələbləri ona izah edilib.
Qızın valideynləri sözügedən məsələ ilə bağlı hər hansı mərasimin keçirilmədiyini, sadəcə gələcəkdə evliliyin baş tuta biləcəyi ilə bağlı qonşuluqda yaşayan ailə ilə aralarında razılıq olduğunu bildirib. Həmçinin, araşdırma zamanı azyaşlının dərsə davamiyyətinin də qaydasında olduğu müəyyən edilib”.
DİN-dən qeyd edilib ki, sözügedən məsələ, o cümlədən yeniyetmənin təhsilinə davam etməsi mütəmadi şəkildə diqqətdə saxlanılacaq.
Qeyd edək ki, bir neçə gün əvvəl Sabirabad rayonunun Məmişli kəndində 12 yaşlı qızın özündən 20 yaş böyük kişi ilə nişanlanması barədə də məlumatlar yayılmışdı.скачать dle 11.3

В Азербайджане пытались обручить еще одну школьницу?
Соответствующая информация появилась в соцсетях. Отмечается, что семьи девочки и юноши готовились к помолвке.
В ответ на запрос oxu.az в лянкяранской региональной группе пресс-службы Министерства внутренних дел было сказано, что по данному вопросу было немедленно проведено соответствующее расследование.
"Родители девочки были приглашены в Масаллинский РОП. Сотрудники полиции и член Комиссии по делам несовершеннолетних и защите их прав при Исполнительной власти района провели с ними разъяснительные беседы, им были разъяснены требования законодательства.
Родители школьницы заявили, что никаких церемоний в связи с помолвкой не проводилось. По их словам, между семьями достигнута договоренность, что вступление в брак может состояться в будущем. Также в ходе проверки было установлено, что несовершеннолетняя своевременно посещает занятия", - сообщили в структуре.
В МВД отметили, что вышеуказанный вопрос, в том числе продолжение школьницей учебы, будет регулярно контролироваться.
Напомним, что несколько дней назад была распространена информация о помолвке 12-летней девочки с 32-летним мужчиной в селе Мямишли Сабирабадского района.скачать dle 11.3