20.11.2023 22:58 3 690
Bildirilir ki, söhbət “Twinning” adlanan layihələrdən gedir ki, bu layihə çərçivəsində Avropa rəsmiləri Azərbaycanın dövlət qurumlarına Avropa standartlarına uyğun necə işləmələri barədə “təlimatlar” verirdilər.
Bu sxem belə işləyir: Aİ ölkəsindən “Twinning” üzrə məsləhətçi layihənin bütün icra müddəti üçün benefisiar ölkənin müvafiq dövlət qurumuna 12 aydan 36 aya qədər müddətə göndərilir və onun fəaliyyətini koordinasiya edir. “Twinning” layihəsinin iş planına adətən qısa və orta müddətli ekspert missiyaları, təlim tədbirləri daxildir.
Maraqlıdır ki, bu layihələrin əksəriyyətinin başında Fransadan sonra ən qızğın ermənipərəst və anti-Azərbaycan mövqe nümayiş etdirən dövlət olan Litva dayanırdı. Beləliklə, Azərbaycan Litva ilə hüquq-mühafizə, səhiyyə və sosial təminat sahəsində üç birgə layihəni dayandırıb.
“Bir çox hallarda Litva nümayəndələrinin hökumət fəaliyyətinin bu əsas sahələrində fəallığı və marağı əməkdaşlıq xəttini keçib və şübhə doğurub”, - deyə mənbədən vurğulanıb.
Həmçinin İsveç və Yunanıstanla miqrasiya sahəsində “Twinning” layihə dayandırılıb.
Azərbaycan tərəfindən yeganə istisna Polşa və Finlandiya üçün - bu ölkələrin balanslı mövqeyinə görə olub.
Bu cür layihələr yəqin ki, 90-cı illərdə və 2000-ci illərin əvvəllərində məna kəsb edirdi, lakin Azərbaycanın ayaqları üzərində möhkəm dayandığı 2023-cü ildə Avropa İttifaqı ilə münasibətlərdə müəllim-şagird münasibəti Bakı üçün məqbul deyil. Üstəlik, erməni separatizminin himayədarı Josep Borrel tərəfindən göndərilən “xəbərdarlıqlar” və “aydın siqnallar” fonunda belə əməkdaşlıq mümkün görünmür.
İdarəetmənin keyfiyyətinin yüksəldilməsi üçün xarici ölkələrin dövlət qurumları ilə təcrübə mübadiləsinə gəlincə, xatırlamaq lazımdır ki, dost Avropa ölkələri ilə ikitərəfli əlaqələri heç kim ləğv etməyib. Üstəlik, Asiyanın bəzi yüksəktexnologiyalı ölkələri həm rəqəmsallaşma səviyyəsində, həm də inzibati islahatların səmərəliliyində Aİ-ni çoxdan qabaqlayır. Deməli, rəsmi Bakı tərəfdaşlar tapacaq, lakin daxili idarəetmə məsələlərində Aİ ilə institusional əməkdaşlıq, görünür, məntiqi sonluğa yaxınlaşır.скачать dle 11.3

Азербайджан приостановил ряд совместных проектов с Евросоюзом
Речь идет о так называемых проектах Twinning, в рамках которых еврочиновники "инструктировали" азербайджанские государственные структуры, как им следует работать в соответствии с европейскими стандартами. Работает эта схема так: консультант Twinning из страны ЕС командируется в соответствующий госорган страны-бенефициара на срок от 12 до 36 месяцев на весь период реализации проекта и координирует его деятельность. Рабочий план проекта Twinning обычно предусматривает краткосрочные и среднесрочные миссии экспертов, учебные мероприятия.
Примечательно, что в авангарде большинства этих проектов стояла Литва - государство, демонстрирующее самую ярую после Франции проармянскую и антиазербайджанскую позицию. Так, Азербайджан остановил три совместных проекта с Литвой в сфере работы правоохранительных органов, здравоохранения и соцобеспечения.
"Во многих случаях активность и любопытство литовских представителей в этих ключевых сферах государственного функционирования переходила грань сотрудничества и вызывала подозрения", - поделился своей оценкой источник. Также был остановлен твиннинг-проект со Швецией и Грецией в сфере миграции.
Единственное исключение азербайджанской стороной было сделано для проектов с Польшей и Финляндией ввиду сбалансированной позиции данных стран.
"Подобные проекты, вероятно, имели смысл в 90-е годы и начале нулевых, но в 2023 году, когда Азербайджан крепко стоит на ногах, отношения "учитель-ученик" в отношениях с Евросоюзом не являются приемлемыми для Баку. Тем более, подобное сотрудничество не представляется возможным на фоне "предупреждений" и "четких сигналов", посылаемых радетелем армянского сепаратизма Жозепом Боррелем (верховный представитель Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности - ред.).
Что же касается обмена опыта с госструктурами зарубежных стран для улучшения качества администрирования, то следует помнить, что двусторонние контакты с дружественными европейскими странами никто не отменял. Более того, некоторые высокотехнологичные страны Азии давно опередили ЕС как в уровне цифровизации, так и эффективности административных реформ. Так что партнеров официальный Баку найдет, но вот институциональное сотрудничество с ЕС в вопросах внутреннего администрирования, видимо, подходит к логическому завершению", - говорится в материале Caliber.Az.