Mehriban Əliyeva: “Münaqişələrin həll olunmaması beynəlxalq hüququn selektiv şəkildə tətbiqindən irəli gəlir”
15.11.2023 19:26 4 626
“Geniş səlahiyyətlərə malik beynəlxalq təsisatların üzləşdiyi hazırkı böhran vacib məsələlərin həllini əngəlləyir. Dərin kökləri olan bu böhran başqa bir müzakirə mövzusudur”.
AZƏRTAC xəbər verir ki, bu fikirlər Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın noyabrın 15-də İstanbulda keçirilən dövlət və hökumət başçılarının xanımlarının “Fələstin üçün tək ürək” toplantısının iştirakçılarına müraciətində yer alıb.
“Müasir dövrdə hərbi münaqişələrin həll olunmaması böyük ölçüdə beynəlxalq hüququn selektiv şəkildə tətbiq olunmasından irəli gəlir. İkili standartlar və qərəzli yanaşma bu böhranın daha da kəskinləşməsinə şərait yaradır. İctimai rəyin çaşdırılması və beynəlxalq hüququn manipulyasiyası üçün qərəzli media platformaları vasitəsilə yalan hekayələr yayılır. Bundan daha təhlükəlisi isə mənəvi dəyərlərdən manipulyasiya məqsədilə sui-istifadə olunması hallarıdır”, - deyə Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti vurğulayıb.скачать dle 11.3

Мехрибан Алиева: Неразрешенность конфликтов обусловлена избирательным применением международного права
15.11.2023 19:26 4 635
Нынешний кризис, с которым столкнулись обладающие широкими полномочиями международные институты, препятствует решению важных вопросов. Этот кризис, имеющий глубокие корни, является еще одной темой для обсуждений.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом говорится в обращении Первого вице-президента Азербайджанской Республики Мехрибан Алиевой к участникам проведенного 15 ноября заседания супруг глав государств и правительств "Единое сердце для Палестины".
"В современный период неразрешенность военных конфликтов во многом обусловлена избирательным применением международного права. Двойные стандарты и предвзятый подход создают условия для еще большего обострения этого кризиса. С целью введения в заблуждение общественного мнения и манипуляции международным правом посредством предвзятых медиа-платформ распространяются лживые истории. Еще более опасны случаи злоупотребления моральными ценностями с целью манипуляций", - подчеркнула Первый вице-президент Азербайджана.скачать dle 11.3