Prezident: “Fransa və Ermənistanı bir-birinə bağlayan bir səbəb də mina terroru ilə məşğul olmalarıdır”
20.10.2023 15:35 3 900
“Fransa həm də dünyada ən çox mina istifadə etmiş ölkələrdən biridir. Təkcə Əlcəzair ərazisində beş milyondan artıq mina basdırılıb. Nəticədə Azərbaycan kimi, Əlcəzair də dünyada mina partlayışından ən çox əziyyət çəkən ölkələr sırasında ön yerlərdən birini tutur”.
“Bu siyahıda Fransadan sonra onun yaxın müttəfiqi Ermənistan gəlir. Ermənistan işğal etdiyi Azərbaycan ərazilərində basdırdığı minalar nəticəsində təkcə son üç ildə 340-a yaxın azərbaycanlı mina qurbanı olub. Onların arasında mülki şəxslər də var. Bu iki ölkəni bir-birinə belə sıx bağlayan səbəblərdən biri də hər iksinin mina terroru ilə məşğul olmaq təcrübəsidir”, - deyə müraciətdə vurğulanıb.скачать dle 11.3

Ильхам Алиев: Одной из причин, тесно связывающих Францию и Армению, является их опыт минного террора
20.10.2023 15:35 3 996
Франция также является одной из стран, использовавших наибольшее количество мин в мире. Только на территории Алжира было установлено более 5 млн мин. В результате Алжир, как и Азербайджан, занимает одно из первых мест в мире среди стран, наиболее пострадавших от взрывов мин.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом говорится в обращении Президента Азербайджана Ильхама Алиева к участникам проходящей в Баку международной конференции "Неоколониализм: нарушение прав человека и несправедливость".
"В этом списке после Франции идет ее близкий союзник Армения. В результате взрывов мин, заложенных Арменией на оккупированных ею азербайджанских территориях, только за последние три года около 340 азербайджанцев стали жертвами. Среди них есть и гражданские лица. Одной из причин, тесно связывающих эти две страны друг с другом, является их опыт осуществления минного террора", - подчеркивается в обращении.скачать dle 11.3