Ombudsman Fransanı tənqid etdi
“Beynəlxalq ictimaiyyət və dünya ictimaiyyəti neokolonializmə, insan hüquqlarının pozulması hallarına biganə qalır”.
Bunu Bakı Təşəbbüs Qrupunun (BTQ) təşkilatçılığı ilə “Neokolonializm: İnsan hüquqlarının pozulması və ədalətsizlik” adlı beynəlxalq konfransda Azərbaycan Ombudsmanı deyib.
O bildirib ki, Azərbaycan da Ermənistanın təcavüzündən əziyyət çəkib.
“Ermənistan Azərbaycan ərazilərini işğal etmişdi. Ermənistan Qarabağ və Şərqi Zəngəzuru təkcə işğalda saxlamamışdı, həm də orada xeyli mina basdırmışdı. Bu günə qədər Ermənistan dəqiq mina xəritələrini Azərbaycana təqdim etməyib. Vətən müharibəsindən sonra mina qurbanlarının sayı 330 nəfər olub. Bu günə qədər Ermənistan Birinci Qarabağ müharibəsində itkin düşmüş dörd min azərbaycanlının taleyi barədə məlumat verməyib”, - deyə o əlavə edib.
Ombudsman bildirib ki, Fransa da dünyada müstəmləkə siyasətini davam etdirir.
“Afrikada, Yaxın Şərqdə həyata keçirilən neokolonializm siyasəti fundamental insan hüquqlarını pozur. Fransa müstəmləkəsinə çevirdiyi ölkələrin insanların hüquqlarını pozub. Təbii sərvətlər istismar olunub. Fransa bütün bunlarla yanaşı, Ermənistanın Azərbaycana qarşı işğalını dəstəkləyib. Fransa regionda ədalətli sülhün bərqərar olmasına deyil, süni münaqişə ocağı yaratmağa çalışır”, - deyə Ombudsman qeyd edib.
Ombudsman söyləyib ki, BMT-də ciddi islahatlara ehtiyac var, çünki o, mövcud çağırışlara cavab vermir.
“Bu gün neokolonializm siyasətindən əl çəkilməlidir. Xalqlar azad, sülh şəraitində yaşamalıdırlar. İnanıram ki, Bakı Təşəbbüs Qrupunun fəaliyyəti prosesə töhfə verəcək”.
Qeyd edək ki, Bakı Təşəbbüs Qrupunun təşkilatçılığı ilə keçirilən konfransda Azərbaycan, Böyük Britaniya, Əlcəzair, Keniya, Fransa, Mərakeş, Mali, Efiopiyadan, eləcə də Fransanın dənizaşırı əraziləri olan Fransa Qvianası, Fransa Polineziyası, Qvadelupe, Martinika, Yeni Kaledoniyadan, həmçinin Fransanın xüsusi statusa malik 18 regionundan biri Korsika adasından olan nümayəndələr iştirak edirlər.
BTQ Azərbaycan Respublikasının sədrlik etdiyi Qoşulmama Hərəkatının Əlaqələndirmə Bürosunun Nazirlər Toplantısı çərçivəsində 6 iyul 2023-cü ildə Bakıda “Müstəmləkəçiliyin tamamilə aradan qaldırılmasına doğru” adlı konfransın iştirakçıları tərəfindən yaradılıb. BTQ XXI əsrdə hələ də müstəmləkəçilikdən əziyyət çəkən dünyanın müxtəlif bölgələrində yerləşən xalqların azadlıq uğrunda apardıqları mübarizəyə dəstək verir.

Омбудсмен Азербайджана раскритиковала Францию
Об этом заявила уполномоченный по правам человека (омбудсмен) Азербайджана на международной конференции "Неоколониализм: нарушение прав человека и несправедливость", организованной Бакинской инициативной группой (БИГ).
По ее словам, наша страна пострадала от агрессии Республики Армения (РА).
"Армения не только оккупировала Карабах и Восточный Зангезур, но и заминировала эти территории. До сих пор РА не предоставила нам точные минные карты. После 44-дневной войны число жертв минного террора составило 330 человек. Армения все еще не предоставила информацию о судьбе 4 000 азербайджанцев, погибших в первой Карабахской войне", - добавил она.
Как отметила омбудсмен, Франция продолжает свою колониальную политику в мире.
"Политика неоколониализма, проводимая в Африке и на Ближнем Востоке, нарушает фундаментальные права человека. Франция нарушила права людей в странах, которые она колонизировала, эксплуатируя природные ресурсы этих государств.
При всем этом Франция также поддержала оккупацию РА территории Азербайджана. Франция стремится не к установлению справедливого мира в регионе, а к созданию искусственного очага конфликта", - добавила уполномоченный по правам человека.
Она также сказала, что в ООН необходимы серьезные реформы, поскольку структура не отвечает современным вызовам.
"Сегодня необходимо отказаться от политики неоколониализма. Народы должны жить свободно, в мире. Считаю, что деятельность БИГ будет способствовать этому процессу", - подытожила омбудсмен.
Напомним, сегодня в Баку проходит международная конференция "Неоколониализм: нарушение прав человека и несправедливость", организованная БИГ. В ней принимают участие представители таких независимых стран, как Азербайджан, Алжир, Великобритания, Кения, Мали, Марокко, Франция и Эфиопия, а также Гваделупы, Мартиники, Новой Каледонии, Французской Гвианы и Французской Полинезии, которые являются французскими заморскими территориями. В числе участников есть и представители Корсики - одного из 18 регионов Франции, обладающего особым статусом.
БИГ была создана 6 июля 2023 года в Баку участниками конференции "Полная ликвидация колониализма" в рамках заседания министров Координационного бюро Движения неприсоединения (ДН) под председательством Азербайджанской Республики.
Бакинская инициативная группа поддерживает борьбу за свободу народов, живущих в различных регионах мира и все еще страдающих от колонизации в XXI веке.