İlham Əliyev Bosniya və Herseqovinanın Rəyasət Heyətinin üzvü ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev noyabrın 3-də Bosniya və Herseqovinanın Rəyasət Heyətinin üzvü Şefik Caferoviçlə görüşüb.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Bosniya və Herseqovinanın Rəyasət Heyətinin üzvü Şefik Caferoviçi salamlayan Prezident İlham Əliyev dedi:
- Xoş gəlmisiniz, cənab Prezident. Sizi yenidən görməyə çox şadam. Çox şadam ki, VIII Qlobal Forumda iştirak edirsiniz. Biz dəfələrlə görüşmüşük. Həmçinin bu yaxınlarda telefonla tərəfdaşlığımız, əməkdaşlığımız və millətlərimiz arasında sıx dostluq əlaqələri barədə danışmışıq. Ölkələrimiz hər zaman bütün məsələlərdə bir-birini dəstəkləyib. Bu qarşılıqlı dəstək tərəfdaşlığımızı çox xüsusi edir. Mən Azərbaycanın ötən il torpaqlarının azad edilməsi uğrunda apardığı müharibə zamanı dəstəyinizə görə şəxsən Sizə çox minnətdaram. Ölkələrimiz arasında çoxlu oxşarlıqlar var və xalqlarımız bir-birini daha yaxşı tanıyır. Demək olar 50 ildir ki, Bakı və Sarayevo qardaşlaşmış şəhərlərdir. Sözsüz, bu elə bir vaxt idi ki, ölkələrimiz müstəqil deyildilər. Lakin biz müstəqillik illərində bu sıx əməkdaşlığı davam etdiririk. Əminəm ki, Sizin səfəriniz siyasi, iqtisadi və digər sahələrdə əməkdaşlığımızla bağlı müxtəlif məsələləri müzakirə etmək üçün yaxşı fürsət olacaq. Bir daha xoş gəlmisiniz.
Bosniya və Herseqovinanın Rəyasət Heyətinin üzvü Şefik Caferoviç dedi:
– Cənab Prezident, dəvətinizə və VIII Bakı Forumunda iştirak etmək və orada çıxış etmək imkanına görə təşəkkür edirəm. Ölkələrimiz arasında dostluq əlaqələrinin tarixi var və ümidvaram ki, gələcəkdə biz buna əsaslanaraq dostluq əlaqələrini davam etdirəcəyik. Mən telefon danışığımız zamanı artıq Sizi təbrik etmişəm, lakin indi şəxsən Sizi Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpası münasibətilə bir daha təbrik etmək istərdim. Siz beynəlxalq hüququn qaydaları çərçivəsində torpaqlarınızın azad edilməsi uğrunda müharibə aparmısınız və hazırda öz ərazinizin bir hissəsini yenidən qurmağa çalışırsınız. Mən hətta müharibə zamanı bu barədə dəfələrlə danışmışam. Ümidvaram ki, biz siyasi, iqtisadi, mədəniyyət məsələlərində əməkdaşlığımızı davam etdirəcəyik.скачать dle 11.3

Ильхам Алиев встретился с членом президиума Боснии и Герцеговины
3 ноября Президент Азербайджана Ильхам Алиев встретился с членом Президиума Боснии и Герцеговины Шефиком Джаферовичем.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, приветствуя его, глава государства сказал:
- Добро пожаловать. Очень рад снова видеть Вас. Очень рад, что Вы участвуете в VIII Глобальном форуме. Мы неоднократно встречались. Также недавно мы говорили по телефону о нашем партнерстве, сотрудничестве и тесных дружеских связях между нашими народами. Наши страны всегда поддерживали друг друга во всех вопросах. Эта взаимная поддержка делает наше партнерство особенным. Я очень благодарен лично Вам за поддержку во время войны, которую Азербайджан вел за освобождение своих земель в прошлом году. Между нашими странами много схожего и наши народы лучше знают друг друга. Баку и Сараево города-побратимы почти 50 лет. Безусловно, это было время, когда наши страны не были независимыми. Однако мы продолжаем это тесное сотрудничество в годы независимости. Уверен, что Ваш визит станет хорошей возможностью для обсуждения различных вопросов, связанных с нашим сотрудничеством в политической, экономической и других сферах. Еще раз добро пожаловать.
Член Президиума Боснии и Герцеговины Шефик Джаферович сказал:
- Господин Президент, благодарю за приглашение и возможность принять участие и выступить на VIII Бакинском форуме. Дружеские связи между нашими странами имеют свою историю, и я надеюсь, что в будущем мы продолжим их на этой основе. Я уже поздравил Вас во время телефонного разговора, а теперь хочу еще раз лично поздравить Вас с восстановлением территориальной целостности Азербайджана. Вы вели войну за освобождение своих земель в рамках международного права, и сейчас Вы стараетесь реконструировать часть своей территории. Я неоднократно говорил об этом даже во время войны. Надеюсь, что мы продолжим наше сотрудничество по политическим, экономическим, культурным вопросам.скачать dle 11.3