İlham Əliyev: “Avropa İttifaqı ilə birgə işləməyi planlaşdırırıq”
“Bizim ikitərəfli münasibətlərimiz, regional inkişaf, postmüharibə vəziyyəti ilə bağlı baxışlarımız tamamilə üst-üstə düşür. Biz Avropa İttifaqına səylərin səfərbər olunması və postmüharibə vəziyyətinə töhfə verilməsi prosesində böyük tərəfdaşımız və dürüst vasitəçi kimi güvənirik. Bizim ənənəvi əməkdaşlıq sahələrimiz yaxşı məlumdur və biz böyük nailiyyət əldə etmişik”.
Bu sözləri Prezident İlham Əliyev oktyabrın 6-da Avropa İttifaqının ölkəmizdəki nümayəndəliyinin yeni təyin olunmuş rəhbəri Petr Mixalkonun etimadnaməsini qəbul edən zaman deyib.
Dövlət başçısının sözlərinə görə, on il bundan əvvəl bu binada Avropa İttifaqı ilə Azərbaycan arasında enerji sahəsində əməkdaşlığa, enerji təhlükəsizliyinə dair Bəyannamə imzalandı:
“Bu, Cənub Qaz Dəhlizinin icrası istiqamətində çox mühüm addım idi. Bundan sonra əməli addımlar atıldı və ötən ilin son günündən bu yana biz artıq əməli nəticələri görürük. Azərbaycan qazı artıq Avropa bazarındadır.
Əlbəttə ki, bizim böyük layihə olan Cənub Qaz Dəhlizinin tamamlanması ilə bağlı planlarımız bununla məhdudlaşmır. Biz görürük ki, Avropa İttifaqının bir çox başqa üzvlərinin də təchizatçısı ola bilərik. Biz təchizatımızın coğrafiyasını genişləndirmək üçün Avropa İttifaqı ilə birgə işləməyi planlaşdırırıq - xüsusilə indi, qışda hər kəs görəndə ki, alternativ marşrut baxımından alternativ mənbə məhz enerji təhlükəsizliyidir”.скачать dle 11.3

Ильхам Алиев: Азербайджан планирует сотрудничать с Европейским союзом
Взгляды Азербайджана и Европейского союза (ЕС) на двусторонние отношения, региональное развитие, постконфликтную обстановку полностью совпадают. Мы доверяем ЕС как нашему хорошему партнеру и честному посреднику в процессе мобилизации усилий и вклада в послевоенное развитие. Наши традиционные сферы сотрудничества хорошо известны, и мы добились больших успехов.
Об этом 6 октября заявил Президент АР Ильхам Алиев, принимая верительные грамоты нового главы представительства Евросоюза в нашей стране Петра Михалко.
По словам главы государства, 10 лет назад была подписана Декларация о сотрудничестве в энергетической сфере, энергетической безопасности между Евросоюзом и АР.
"Это был очень важный шаг в направлении реализации "Южного газового коридора". После этого были предприняты практические шаги, и с конца прошлого года мы видим продуктивные результаты. Азербайджанский газ уже на европейском рынке.
Конечно, наши планы по реализации крупного проекта - "Южного газового коридора" - этим не ограничиваются. Мы видим, что можем стать поставщиком и для многих других государств-членов Европейского союза. Мы планируем сотрудничать с ЕС в направлении расширения географии поставок - особенно сейчас, зимой, когда все видят, что энергетическая безопасность - это именно альтернативный источник с точки зрения альтернативного маршрута", - сказал глава государства.скачать dle 11.3