“Rəsmi Parisi sülh prosesində Azərbaycanla yanaşı dayanmağa çağırırıq” - MÜRACİƏT
Fransada fəaliyyət göstərən Azərbaycan diaspor təşkilatları 27 sentyabr - Anım Günü ilə əlaqədar Fransanın siyasi rəhbərliyinə müraciət edib.
Fransa-Azərbaycan Dialoqu Assosiasiyası, “Ulduz” Mədəniyyət Assosiasiyası, “Alim” Elmi Birliyi, Fransa-Azərbaycan Gənclər Assosiasiyası, Fransada Azərbaycan Mədəniyyət Assosiasiyası, Fransada Azərbaycanlı Tələbələr Assosiasiyası, Fransa-Azərbaycan icmasının imzaladığı müraciət Fransa Prezidenti Emmanuel Makrona, Avropa və xarici işlər naziri Jan-İv Le Driana, Milli Assambleyanın sədri Riçard Ferrana, Senatın prezidenti Jerar Larşeyə ünvanlanıb.
Müraciətdə 27 sentyabr 2020-ci il tarixində başlayan və 44 gün davam edən Vətən müharibəsi nəticəsində Azərbaycanın 30 il öncə Ermənistan ordusu tərəfindən qeyri-qanuni olaraq işğal edilmiş ərazilərini azad etdiyi, Azərbaycan tarixinin və mədəniyyətinin əhəmiyyətli hissəsi olan Qarabağ bölgəsinin işğal dönəmində ermənilər tərəfindən tamamilə dağıdıldığı, hazırda bu ərazilərdə yenidənqurma və bərpa işləri üzrə iri layihələrin sürətlə həyata keçirildiyi və sair barədə ətraflı məlumat verilib.
Fransadan gözləntilərini ifadə edən diaspor təşkilatları ölkənin siyasi rəhbərliyini Azərbaycan ərazilərində Ermənistanın qeyri-qanuni olaraq yerləşdirdiyi ölümsaçan minaların basdırıldığı ərazilərin xəritələrini təhvil verməsi məsələsini dəstəkləməyə, Ermənistanla yaratmaq istədiyimiz sülh prosesində Azərbaycanla yanaşı dayanmağa çağırıb.скачать dle 11.3

Действующие во Франции азербайджанские диаспорские организации обратились к руководству страны
Действующие во Франции азербайджанские диаспорские организации обратились к политическому руководству этой страны в связи с 27 сентября - Днем памяти.
Обращение, подписанное Ассоциацией французско-азербайджанского диалога, Ассоциацией культуры Ulduz, научным объединением Alim, Молодежной ассоциацией "Франция-Азербайджан", Ассоциацией культуры Азербайджана во Франции, Ассоциацией азербайджанских студентов во Франции, Азербайджанской общиной во Франции, адресовано президенту Франции Эммануэлю Макрону, министру Европы и иностранных дел Жан-Иву Ле Дриану, председателю Национальной ассамблеи Ришару Феррану, председателю Сената Жерару Ларше.
В нем дана подробная информация о том, что в результате начавшейся 27 сентября 2020 года и продолжавшейся 44 дня Отечественной войны Азербайджан освободил территории, незаконно оккупированные 30 лет назад армянской стороной. Также было отмечено, что Карабахский регион, являющийся важной частью истории и культуры АР, в период оккупации был полностью разрушен армянами, в настоящее время на этих территориях быстрыми темпами реализуются крупные проекты по реконструкции и восстановлению.
Выразив свои ожидания от Франции, диаспорские организации призвали политическое руководство страны поднять вопрос о передаче карт минных полей и поддержать Азербайджан в его устремлениях к установлению мира с Арменией.скачать dle 11.3