Prezident: “Şəhidlərin xatirəsini əbədiləşdirmək üçün böyük işlər görülür və görülməlidir”
Son illər ərzində şəhid ailələri və Qarabağ müharibəsi əlilləri ilə mənim çoxsaylı görüşlərim olub. Müharibədən əvvəl hər dəfə görüş əsnasında mən deyirdim ki, biz nəyin bahasına olursa-olsun öz torpağımızı qaytaracağıq, Qarabağı qaytaracağıq, ərazi bütövlüyümüzü bərpa edəcəyik, şəhidlərimizin qisasını alacağıq və belə də oldu. Azərbaycan ədaləti bərpa etdi, beynəlxalq hüququ bərpa etdi, öz torpaqlarını qaytardı və şəhidlərimizin qanını aldı.
AZƏRTAC xəbər verir ki, bu fikirləri Prezident İlham Əliyev şəhid ailələri və Qarabağ qaziləri ilə görüşündə söyləyib.
Dövlətimizin başçısı deyib: “Bu gün müharibədən keçən aylar ərzində şəhid ailələri, Qarabağ qaziləri ilə görüşlər əsnasında tam başqa ab-hava hökm sürür. Əgər əvvəlki illərdə biz hər zaman şəhidlərimizin xatirəsini yad edərək özümüzə söz verirdik ki, onların qisasını alacağıq, bu gün qürur hissi ilə deyə bilərik ki, şəhidlərimizin qanını yerdə qoymadıq, ədaləti bərpa etdik, düşməni torpağımızdan qovduq və müzəffər xalq kimi dünya tarixinə öz adımızı yazdırdıq”.
Prezident qeyd edib ki, bu gün Birinci və İkinci Qarabağ müharibəsi şəhidlərinin xatirəsini əbədiləşdirmək, daim qəlbimizdə saxlamaq üçün böyük işlər görülür və görülməlidir.
“Şəhid ailələrini, Qarabağ qazilərini evlərlə təmin etmək bizim siyasətimizin əsas istiqamətlərindən biri idi, bu gün də bu, belədir. Ancaq bununla yanaşı, əlbəttə ki, bu proses müəyyən müddət davam etdiriləcək. Çünki yaxın gələcəkdə bu problem tamamilə aradan qaldırılacaq. Ancaq bununla paralel olaraq, İkinci Qarabağ müharibəsi haqqında həqiqətləri dünya ictimaiyyətinə çatdırmaq üçün biz daha fəal olmalıyıq. Eyni zamanda, gənclərimizin tərbiyə işində də mütləq bu mövzu ön planda olmalıdır. Çünki İkinci Qarabağ müharibəsindəki, Vətən müharibəsindəki Qələbəmiz tarixi zəfərimizdir”, - deyə Prezident İlham Əliyev vurğulayıb.скачать dle 11.3

Президент: Проводится большая работа по увековечению памяти шехидов
За последние годы у меня состоялись многочисленные встречи с семьями шехидов и инвалидами Карабахской войны. До военных действий во время встреч я каждый раз говорил, что мы любой ценой вернем наши земли, Карабах, восстановим территориальную целостность, отомстим за шехидов, и это случилось. Азербайджан восстановил справедливость, обеспечил верховенство международного права, вернул свои земли и отомстил за шехидов.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом 26 августа заявил Президент Азербайджана Ильхам Алиев на встрече с семьями шехидов и ветеранами Карабахской войны.
"Сегодня, спустя месяцы после войны, на встречах с семьями шехидов, ветеранами Карабаха царит совсем другая атмосфера. Если в предыдущие годы мы при почтении памяти наших шехидов всегда давали себе слово, что отомстим за них, то сегодня с гордостью можем сказать, что их кровь не осталась неотмщенной, мы восстановили справедливость, изгнали врага с нашей земли и вошли в мировую историю как победоносный народ", - сказал глава государства.
Президент отметил, что в настоящее время проводится большая работа по увековечению памяти шехидов первой Карабахской и Отечественной войн, и ее нужно продолжать.
"Обеспечение семей шехидов, ветеранов Карабахской войны жильем было одним из приоритетных направлений нашей политики, и сегодня является таковым. Кроме того, конечно, этот процесс будет продолжаться определенное время. Потому что в ближайшем будущем эта проблема будет полностью устранена. Параллельно с этим мы должны быть более активными в донесении до мировой общественности правды о второй Карабахской войне. В то же время эта тема обязательно должна быть на первом плане и в работе по воспитанию молодежи. Потому что наша победа во второй Карабахской войне, в Отечественной войне - это наша историческая победа", - сказал Ильхам Алиев.скачать dle 11.3