İlham Əliyev: “Hazırlıq işlərinə vahid konsepsiya çərçivəsində yaxınlaşırdıq”
İyunun 26-sı Silahlı Qüvvələr Günüdür. Bu günü biz hər il təntənə ilə qeyd edirdik. Müxtəlif tədbirlər keçirilirdi. Hər il 26 iyun tarixində hərbçilərlə görüşlər əsnasında mən deyirdim ki, gün gələcək biz öz doğma torpağımıza qayıdacağıq, ərazi bütövlüyümüzü bərpa edəcəyik. Deyirdim ki, əgər bu, danışıqlar yolu ilə mümkün olmayacaqsa, məsələni hərbi yolla həll edəcəyik. Belə də oldu. Uzun illər davam edən danışıqlar heç bir nəticə vermədi və Azərbaycan öz ərazi bütövlüyünü, tarixi ədaləti, beynəlxalq hüququ döyüş meydanında təmin etmişdir.
Bu sözləri Prezident İlham Əliyev Silahlı Qüvvələr Günü münasibətilə “Gülüstan” sarayında Azərbaycan Ordusunun rəhbər və şəxsi heyətinin bir qrupu ilə görüşü zamanı deyib.
“Hər il bu bayramı qeyd edərkən biz özümüzə söz verirdik ki, nəyin bahasına olursa-olsun doğma torpaqlarımızı işğalçılardan azad edəcəyik. Bu gün qürur hissi ilə deyə bilərəm ki, biz Silahlı Qüvvələr Gününü müzəffər ordu kimi, qalib xalq kimi qeyd edirik. Bu, tarixi nailiyyətdir. Azərbaycan xalqının çoxəsrlik tarixində buna bənzər parlaq zəfər olmamışdır. Biz bütün gücümüzü səfərbər edərək düşmənə sarsıdıcı zərbələr endirib, düşməni məğlub etdik, tarixi ədaləti və ölkəmizin ərazi bütövlüyünü bərpa etdik.
Biz bu günü yaxınlaşdırmaq üçün hazırlaşırdıq. Mən öz çıxışlarımda dəfələrlə demişdim ki, hər gün biz bu günü yaxınlaşdırmalıyıq və yaxınlaşdırırdıq. Görəndə ki, dünyada beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri kobudcasına pozulur, aparıcı beynəlxalq təşkilatların qərar və qətnamələrinə məhəl qoyulmur, işğalçı Ermənistan daha da azğınlaşır, bizim torpağımızdan çıxmaq istəmir, əlbəttə, biz daha ciddi hazırlaşmalı idik. Bu hazırlıq hərtərəfli olmalı idi. Bu hazırlıq işlərinə biz vahid konsepsiya çərçivəsində yaxınlaşırdıq və bunu müəyyən edirdik”, - deyə dövlət başçısı qeyd edib.скачать dle 11.3

Ильхам Алиев: Мы подходили к подготовительной работе в рамках единой концепции
26 июня - День Вооруженных Сил. Мы отмечали этот день торжественно каждый год. Проводились различные мероприятия. Каждый год 26 июня на встречах с военными я говорил, что наступит день и мы вернемся на родные земли, восстановим нашу территориальную целостность. Я говорил, что если это будет невозможно путем переговоров, мы решим вопрос военным путем. Так и случилось. Переговоры, продолжавшиеся в течение многих лет, не дали никаких результатов, и Азербайджан обеспечил свою территориальную целостность, историческую справедливость и международное право на поле боя.
Об этом заявил Президент Азербайджана Ильхам Алиев во время встречи с группой руководителей и личным составом азербайджанской армии во дворце "Гюлистан" по случаю Дня Вооруженных сил.
"Каждый год, отмечая этот праздник, мы обещали себе, что любой ценой освободим родные земли от оккупантов. Сегодня я могу с гордостью сказать, что мы отмечаем День Вооруженных Сил как победоносная армия, как народ-победитель. Это историческое достижение. В многовековой истории азербайджанского народа еще не было такой блестящей победы. Мы мобилизовали все силы, нанесли врагу сокрушительные удары и разгромив его, восстановили историческую справедливость и территориальную целостность нашей страны.
Мы готовились приблизить этот день. Я неоднократно говорил в своих выступлениях, что с каждым днем мы должны приближать этот день, что и было сделано. Когда мы видели, что в мире грубо нарушаются нормы и принципы международного права, игнорируются решения и резолюции ведущих международных организаций, страна-оккупант Армения становится все более наглой, не желает покидать нашу землю, конечно, мы должны были готовиться более серьезно. Эта подготовка должна была быть всесторонней. Мы подходили к этой подготовительной работе в рамках единой концепции, определяя ее", - сказал глава государства.скачать dle 11.3