Azərbaycan və Türkiyə prezidentləri arasında telefon danışığı olub
Avqustun 6-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğana telefonla zəng edib.
Bildirilib ki, Dövlətimizin başçısı qardaş Türkiyənin müxtəlif bölgələrində baş vermiş güclü meşə yanğınları nəticəsində insanların həlak olması ilə əlaqədar Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğana bir daha başsağlığı verdi. Prezident İlham Əliyev yanğınların söndürülməsi və onların törətdiyi fəsadların qarşısının alınmasında Azərbaycanın Türkiyənin yanında olduğunu bildirdi və həmrəyliyini ifadə etdi.
Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğan başsağlığına və meşə yanğınlarının ilk günlərindən Prezident İlham Əliyevin tapşırığına uyğun olaraq Azərbaycanın yanğınların söndürülməsində Türkiyəyə göstərdiyi dəstəyinə görə təşəkkürünü bildirdi. O, Azərbaycandan olan yanğınsöndürənlərin yanğınsöndürmə əməliyyatlarında yüksək peşəkarlıq və sevgi ilə iştirak etdiyini vurğuladı.
Prezident İlham Əliyev əlavə 40 ədəd yanğınsöndürən maşının artıq yola çıxdığını və sabah yanğın zonasına yetişəcəyini qeyd edərək, ərazidə xidmət göstərən yanğınsöndürən maşın və texnikanın sayının 93-ə çatacağını bildirdi. Dövlətimizin başçısı yanğın zonasında 1 helikopter, 1amfibiya tipli yanğınsöndürən təyyarənin və 150 nəfər əlavə heyət göndərilməklə 510 nəfər yanğınsöndürənin fəaliyyət göstərdiyini diqqətə çatdırdı.
Azərbaycan Prezidenti əlavə 200 nəfər xüsusi təlim keçmiş yanğınsöndürən heyətin də göndərilməsini təklif etdi və beləliklə, Azərbaycandan olan yanğınsöndürən heyətin sayının 710 nəfərə çatdırılacağını dedi.
Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğan bu əlavə dəstəyə görə təşəkkürünü bildirdi və bu dəstəyin Azərbaycan ilə Türkiyənin qardaşlığının və dostluğunun bariz təcəssümü olduğunu diqqətdə çatdırdı.
Söhbət zamanı Prezident İlham Əliyev Ermənistan-Azərbaycan sərhədində Ermənistan tərəfindən törədilən təxribatlar barədə Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğana məlumat verdi və Azərbaycan Ordusunun Ermənistanın bu kimi təxribatlarına layiqli cavab verdiyini vurğuladı.
Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğan Türkiyənin hər zaman qardaş Azərbaycanın yanında olduğunu bildirdi.
Dövlət başçıları söhbət əsnasında postmünaqişə dövründə gedən regional proseslər barədə geniş fikir mübadiləsi apardılar.скачать dle 11.3

Состоялся телефонный разговор президентов Азербайджана и Турции
Глава азербайджанского государства еще раз выразил соболезнования Эрдогану в связи с гибелью людей в результате сильных лесных пожаров в различных регионах Турции. Президент Ильхам Алиев выразил солидарность с братской страной в тушении пожаров и предотвращении их последствий.
Турецкий лидер поблагодарил за соболезнования и поддержку, продемонстрированную Азербайджаном в соответствии с поручением Президента Ильхама Алиева с первых дней пожаров. Эрдоган подчеркнул, что пожарные из Азербайджана принимают участие в мероприятиях по тушению с высоким профессионализмом.
Ильхам Алиев отметил, что уже отправлены дополнительные 40 пожарных машин, и завтра они будут в зоне пожара. Тем самым общее число привлеченных в места происшествия пожарных машин и единиц техники достигнет 93. Глава азербайджанского государства отметил, что в зоне бедствия работают один вертолет, один пожарный самолет типа "амфибия" и 510 пожарных, включая 150 человек дополнительной силы.
Ильхам Алиев предложил направить в Турцию дополнительно 200 человек специально обученных пожарных и довести их общее число до 710.
Эрдоган выразил благодарность за эту дополнительную поддержку и отметил, что она является ярким проявлением братства и дружбы между Азербайджаном и Турцией.
В ходе беседы Президент Азербайджана проинформировал турецкого коллегу о провокациях, совершенных Арменией на армяно-азербайджанской границе, и подчеркнул, что ВС АР дали достойный ответ.
Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что Турция всегда рядом с братским Азербайджаном.
Также между главами двух государств состоялся подробный обмен мнениями о региональных процессах в поствоенный период.