İlham Əliyev BMT Baş katibinə təbrik məktubu göndərib
Prezident İlham Əliyev BMT-nin Baş katibi Antonio Quterreşi yenidən Baş katib vəzifəsinə seçilməsi münasibəti ilə təbrik edib.
“Hörmətli cənab Baş katib,
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Baş katibi vəzifəsinə yenidən seçilməyiniz münasibətilə Sizi ürəkdən təbrik edirəm.
Birləşmiş Millətlər Təşkilatı ilə əməkdaşlıq Azərbaycan Respublikası üçün xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Azərbaycan həm BMT-nin üzvü, həm də Qoşulmama Hərəkatının hazırkı sədri qismində təşkilatın qlobal çağırışlara qarşı mübarizəsini, dünya ictimaiyyətini narahat edən məsələlərdə fəal mövqeyini dəstəkləyir və bu işə öz töhfəsini verməyə davam edəcəkdir.
Əminəm ki, Sizin qarşıdakı fəaliyyətiniz bundan sonra da dünyada sülhün və təhlükəsizliyin qorunub saxlanmasında, beynəlxalq əməkdaşlığın təşviqində BMT-nin mühüm alət olaraq rolunun güclənməsinə xidmət edəcəkdir.
Bir daha Sizə səmimi təbriklərimi və xoş arzularımı yetirir, möhkəm cansağlığı, xoşbəxtlik, məsul işinizdə müvəffəqiyyətlər diləyirəm”.скачать dle 11.3

Ильхам Алиев направил поздравительное письмо генсеку ООН
Президент Азербайджана Ильхам Алиев 22 июня поздравил генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша с переизбранием на пост.
"Уважаемый господин генеральный секретарь,
Сердечно поздравляю вас с переизбранием на пост генерального секретаря Организации Объединенных Наций.
Сотрудничество с ООН имеет особое значение для Азербайджана.
АР как член ООН и нынешний председатель Движения неприсоединения поддерживает борьбу организации с глобальными вызовами, активную позицию в вопросах, волнующих мировую общественность, и будет продолжать вносить свой вклад в это дело.
Я уверен, что ваша будущая деятельность будет служить укреплению роли ООН как важного инструмента в поддержании безопасности во всем мире и развитии международного сотрудничества.
Еще раз искренне поздравляю и желаю вам всего наилучшего, здоровья, счастья успехов в ответственном труде", - говорится в поздравлении.