Ombudsman Ermənistanın atəşkəsi pozması ilə bağlı beynəlxalq təşkilatları məlumatlandıracaq
“Mayın 24-dən 26-dək Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Ermənistanın Geharkunik bölgəsindən Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin Kəlbəcər və Gədəbəy rayonlarındakı mövqeləri atəşə tutulub. Eyni zamanda Ermənistan silahlı qüvvələri Azərbaycanın Şuşa şəhəri istiqamətində də avtomat silahlardan havaya atəş açıblar”.
“Report”un xəbərinə görə, bu barədə Ombudsman Aparatının yaydığı açıqlamada bildirilib.
“Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin atəşkəsi pozmaqla yeni münaqişə ocaqları yaratmaq və bölgədəki insan hüquqlarını təhdid edən hər cür cəhdini qınayırıq. Biz vəziyyəti diqqətdə saxlayırıq və əldə etdiyimiz məlumatlara əsaslanan hesabatlar vasitəsilə beynəlxalq təşkilatları məlumatlandıracağıq” - açıqlamada vurğulanıb.

Омбудсмен проинформирует международные организации о нарушении Арменией режима прекращения огня
«С 24 по 26 мая ВС Армении обстреляли позиции ВС Азербайджанской Республики в Кельбаджарском и Гедабекском районах со стороны Гегаркуникской области Армении. В то же время ВС Армении открыли огонь из автоматического оружия в направлении азербайджанского города Шуша.
Как передает Report, об этом говорится в заявлении Аппарата омбудсмена.
«Мы осуждаем любые попытки военно-политического руководства Армении создать новые очаги конфликта и угрожать правам человека в регионе, нарушая режим прекращения огня. Мы следим за ситуацией и будем информировать международные организации через отчеты, на основе полученной информации», - говорится в заявлении.скачать dle 11.3