İlham Əliyev: “Azad olunmuş şəhərlərin baş planları hazırlanıb”
“Sizin bildiyiniz kimi, həm BP, həm də Azərbaycan bərpa olunan enerji mənbələri üzərində fəal çalışırlar. Bu yaxınlarda nazirimiz mənə məlumat verib ki, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə günəş enerjisinin istehsalına investisiya yatırmaq planı var”.
Bu fikirləri Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev mayın 21-də Böyük Britaniyanın ixracat naziri Qraham Styuartı qəbul edərkən deyib.
“Xüsusilə Qarabağın işğaldan azad olunmuş ərazilərini “yaşıl zona” və “ağıllı şəhər” elan etdiyimizi nəzərə alsaq, bu, bizim üçün çox faydalı olacaqdır. Eyni zamanda, qeyd etmək istəyirəm ki, işğaldan azad olunmuş ərazilərin yenidən qurulması və bərpası istiqamətində bizimlə işləmək üçün ilk əcnəbi şirkətlər sırasında Britaniya şirkətlərini də tərəfdaşlarımız qismində dəvət etmişik və bu proses artıq başlayıb. Artıq şəhərlərin baş planları hazırlanmışdır və biz çox fəal fazadayıq. Biz dost ölkə olan Britaniya şirkətləri ilə əməkdaşlığı genişləndirmək istəyirik. Əminəm ki, komissiyanın iclası zamanı bu məsələ də müzakirə olunacaqdır. Beləliklə, bizim ikitərəfli əməkdaşlığımızın həqiqətən də geniş gündəliyi var. Bir daha Azərbaycana xoş gəlmisiniz”, - dövlət başçısı bildirib.скачать dle 11.3

Президент Ильхам Алиев: Подготовлены генпланы освобожденных городов
Как известно, и BP, и Азербайджан активно работают над возобновляемыми источниками энергии. Недавно наш министр сообщил мне, что имеются планы по инвестированию в солнечную энергетику на освобожденных территориях.
Об этом заявил Президент Азербайджана Ильхам Алиев 21 мая во время приема министра экспорта Великобритании Грэма Стюарта.
"Для нас это будет очень полезно, особенно с учетом того, что мы объявили освобожденные территории Карабаха "зеленой зоной", а города - "умными". Также хочу отметить, что мы пригласили британские компании как наших партнеров в числе первых иностранных компаний для работы с нами по реконструкции и восстановлению освобожденных территорий, и этот процесс уже начался. Подготовлены генпланы городов, работа ведется очень активно. Мы хотим расширить сотрудничество с британскими компаниями, которые представляют дружественную нам страну. Уверен, что в ходе заседания комиссии этот вопрос также будет обсуждаться. Таким образом, у нашего двустороннего сотрудничества действительно обширная повестка дня. Еще раз добро пожаловать в Азербайджан", - сказал глава государства.скачать dle 11.3