İlham Əliyev fərman imzaladı: Yeni agentlik yaradılır
Azərbaycan Respublikasında qeyri-hökumət təşkilatlarına dövlət dəstəyi sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi və “Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının yaradılması haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2007-ci il 13 dekabr tarixli 674 nömrəli Fərmanı ləğv edilib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, bununla bağlı Prezident İlham Əliyev fərman imzalayıb.
Fərmana əsasən, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının əsasında “Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyi” publik hüquqi şəxs yaradılır.
Eyni zamanda, “Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin Nizamnaməsi” təsdiq edilir.
Agentliyin nizamnamə fondu onun balansına verilən dövlət əmlakı hesabına formalaşır.
Agentliyin fəaliyyətinə ümumi rəhbərliyi və nəzarəti Azərbaycan Respublikası Prezidentinin vəzifəyə təyin və vəzifədən azad etdiyi 11 üzvdən ibarət Müşahidə Şurası həyata keçirir. Müşahidə Şurasının 8 üzvü qeyri-hökumət təşkilatlarının, digər 3 üzvü isə dövlət orqanlarının nümayəndələrindən təyin edilir.скачать dle 11.3

Президент Ильхам Алиев подписал указ о создании нового агентства
Отменен указ №674 Президента Азербайджана от 13 декабря 2007 года "О совершенствовании управления в сфере государственной поддержки неправительственных организаций (НПО) в АР и создании Совета господдержки НПО при Президенте АР".
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, в связи с этим Президент Ильхам Алиев подписал соответствующий указ.
Согласно документу, на базе Совета господдержки НПО при главе государства создается юридическое лицо публичного права "Агентство господдержки НПО АР".
В то же время утверждается его устав, а уставный фонд формируется за счет государственного имущества, которое переходит на баланс агентства.
Общее руководство и контроль деятельности новой структуры будет осуществлять наблюдательный совет, состоящий из 11 членов, назначаемых и освобождаемых от должности Президентом. Восемь членов назначаются из числа представителей НПО, остальные трое - госорганов.скачать dle 11.3