Mariya Zaxarova Azərbaycan və Ermənistan cəmiyyətləri arasında dialoq imkanlarını şərh edib - VİDEO
Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Mariya Zaxarova ikinci Qarabağ müharibəsi bitdikdən sonra Azərbaycanla Ermənistan arasında əlaqələrin qurulması imkanlarını şərh edib.
“İki xalqın həm Azərbaycan ərazisində, həm də Ermənistan ərazisində birgə yaşayış təcrübəsi var - birlikdə çalışıb, dost olub, ailələr yaradıblar. İndi Rusiyanın vasitəçilik səyləri sayəsində qan tökülməsi dayandırıldı, qaçqınların və məcburi köçkünlərin geri qayıtması, nəqliyyat və iqtisadi kommunikasiyaların blokdan çıxarılması barədə razılıq əldə edildi, Azərbaycan və Ermənistanın mülki infrastrukturun bərpasında, əhalinin normal həyat fəaliyyəti şərtlərinin formalaşdırılmasına şərait yaradılmasında kömək edəcək humanitar mərkəz yaradıldı.
Beləliklə, xalqlar arasında dialoqun qurulması üçün şərait yaradılır və bu dialoq fikir ayrılıqlarının geridə buraxılması üçün yeganə yoldur. Fikrimizcə, regionun müxtəlif ticarət və iqtisadi imkanlarının sinerjisinə yönəlmək lazımdır və gündəmə iş adamları, elm adamları və ümumiyyətlə vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələri arasında əlaqələrin qurulması daxil edilməlidir”, - deyə M.Zaxarova bildirib.скачать dle 11.3

Мария Захарова о возможностях налаживания контактов между обществами Азербайджана и Армении - ВИДЕО
Пресс-секретарь МИД РФ Мария Захарова прокомментировала возможности налаживания контактов между Азербайджаном и Арменией после завершения второй Карабахской войны.
"Есть совместный опыт проживания двух народов как на территории Азербайджана, так и на территории Армении – работали вместе, дружили, создавали семьи. Сейчас благодаря посредническим усилиям России остановлено кровопролитие, достигнута договоренность о возвращении беженцев и внутренне перемещенных лиц, разблокировании транспортных и экономических коммуникаций, создан центр гуманитарного реагирования, призванный помогать Азербайджану и Армении в восстановлении гражданской инфраструктуры, созданию условий для нормальной жизнедеятельности населения.
Таким образом, создаются условия для налаживания диалога между народами, и этот диалог - единственный путь для преодоления разногласий. На наш взгляд, следует сделать ставку на синергию различных торговых и экономических возможностей региона, и в повестке дня должно стоять наращивание контактов бизнесменов ученых, в целом представителей гражданского общества", - отметила Захарова на пресс-конференции.скачать dle 11.3