Hikmət Hacıyev: “Ermənilərin hərbi əməliyyatlarda ağ fosfordan istifadə etməsi ilk dəfə deyil”
Hərbi əməiyyatların gedişi zamanı da məlumat vermişdik ki, Ermənistan silahlı qüvvələri Şuşa ətrafında meşələri yandırmaq üçün ağ fosfordan geniş şəkildə istifadə edir.
Bu sözləri Prezidentin köməkçisi, Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev bildirib.
Beynəlxalq media mənsublarının işğaldan azad edilmiş Füzuli rayonuna səfəri zamanı açıqlama verən H.Hacıyev belə halın ilk dəfə olmadığını da vurğulayıb:
“Hətta təkcə bu döyüşlərdə deyil, bundan əvvəlki hərbi əməliyyatlarda – 2016-cı ilin “Aprel döyüşləri”ndə də fosfor bombalarından geniş istifadə olunub.
Burada əsas hədəf yaşayış obyektləri, mülki əhali və silahlı qüvvələrimiz olub. Məsələ ilə bağlı informasiyalar toplanır, kimyəvi silahların qadağan olunması ilə bağlı təşkilata və digər benəlxalq təşkilatlara məlumat veriləcək”.скачать dle 11.3

Хикмет Гаджиев: Армяне не первый раз используют белый фосфор во время военных операций
Как было заявлено ранее, ВС Армении в ходе военных операций использовали белый фосфор в целях поджога лесного массива вокруг Шуши.
Об этом сказал помощник Президента Азербайджана Хикмет Гаджиев.
Во время визита представителей международных СМИ в освобожденный от оккупации Физулинский район Х.Гаджиев отметил, что это не первый раз, когда Армения использует белый фосфор в военных операциях.
“Фосфорные бомбы использовались армянской стороной и во время апрельских боев 2016 года. Главной их целью были наши жилые объекты, гражданское населения и вооруженные силы. Собирается информация по этому поводу. Международные организации, в том числе по запрещению химических оружий будут проинформированы об этом”, - подчеркнул он.