İlham Əliyev və Vladimir Putin işğaldan azad olunan bölgələrdəki dini abidələri müzakirə edib
Rusiya prezidenti Vladimir Putin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyanla söhbətində Dağlıq Qarabağla bağlı razılıqların reallaşdırmasının aspektlərini müzakirə edib.
RİA Novosti xəbər verir ki, bu barədə Kremlin mətbuat xidməti məlumat yayıb.
Qeyd olunur ki, telefon danışığı zamanı atəşkəsə əməl olunmasından və təmas xəttindəki vəziyyətin sakit olmasından məmnunluq ifadə edilib.
V. Putin İ.Əliyevlə söhbətində üçtərəfli bəyannaməyə uyğun olaraq Azərbaycan Respublikasına qaytarılmış bölgələrdə xristian kilsələrinin və monastırların olduğuna diqqət çəkib. Bu ziyarətgahların təhlükəsizliyinin və normal kilsə fəaliyyətinin təmin edilməsinin vacibliyini vurğulanıb.
Azərbaycan Prezidentinin bununla bağlı məsələnin anlayışla qəbul etdiyini və Azərbaycan tərəfinin məhz bu zəmində hərəkət edəcəyini qeyd edib.скачать dle 11.3

Ильхам Алиев и Владимир Путин обсудили религиозные памятники в освобожденных от оккупации районах
Участники переговоров обсудили практические аспекты реализации трехсторонних договоренностей от 9 ноября.
"Выражено удовлетворение тем, что режим прекращения огня соблюдается, а обстановка на линии соприкосновения достаточно спокойная", - добавили в Кремле.
В разговоре с Ильхамом Алиевым Владимир Путин, в частности, обратил внимание, что в тех районах, которые, в соответствии с договоренностями, возвращаются под контроль Азербайджана, есть христианские храмы и монастыри.
"Он (Путин – прим. ред.) подчеркнул важность обеспечения сохранности и нормальной церковной жизнедеятельности этих святынь", - подчеркнули в Кремле.
Отмечается, что Президент Азербайджана проявил понимание и сказал, что именно в таком ключе будет действовать азербайджанская сторона.