Meksikanın nüfuzlu KİV-lərində erməni terroru pislənib
Meksikanın nüfuzlu “El Economista” və “Pulse News Mexico” qəzetlərində Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi və Ermənistanın 27 sentyabr tarixindən etibarən törətdiyi müharibə cinayətləri haqda məlumat verilib.
Səfir Məmməd Talıbovun qeyd olunan mətbu orqanlarına müsahibələri əsasında dərc edilmiş yazılarda Dağlıq Qarabağın bəzi KİV-lərdə qeyd olunduğunun əksinə, mübahisəli ərazi deyil, Azərbaycanın beynəlxalq qaydada tanınmış və ətraf yeddi rayonla birlikdə 30 ilə yaxındır Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş ərazisi olduğu qeyd edilir və bu ərazilərdən 1 milyona yaxın azərbaycanlının qovularaq məcburi köçkünə çevrildiyi bildirilir.
BMT Təhlükəsizlik Şurasının münaqişə ilə bağlı qəbul etdiyi qətnamələrin işğal olunmuş ərazilərin dərhal və qeyd-şərtsiz azad olunmasını tələb etdiyi, lakin bu günədək Ermənistanın həmin sənədlərə məhəl qoymadığı vurğulanır. Münaqişənin həlli üzrə Minsk qrupu çərçivəsində aparılan danışıqlarda da Ermənistanın davamlı şəkildə qeyri-konstruktiv mövqe göstərməsi səbəbindən heç bir nəticə əldə olunmadığı deyilir.
Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin, xüsusilə də Baş nazir Paşinyanın son iki il ərzindəki daha aqressiv yanaşması, Dağlıq Qarabağ və ətraf rayonların Ermənistana aid olduğuna dair bəyanatları, habelə işğal edilmiş əraziləri birdəfəlik ilhaq etmək, hətta mümkün olarsa yeni ərazilər zəbt etmək məqsədinin açıq-aydın ifadə olunduğu açıqlamaları nəticəsində danışıqlar prosesinin tamamilə pozulduğu bildirilir.
27 sentyabr tarixindən etibarən Ermənistanın növbəti dəfə hərbi təcavüzə cəhd etdiyi, bu xüsusda yalnız hərbi mövqeləri deyil, mülki Azərbaycan əhalisini də hədəfə aldığı bildirilir və
30 oktyabr tarixinədək Ermənistan silahlı qüvvələrinin hərbi əməliyyatların aparıldığı bölgədən kənarda yerləşən dinc yaşayış məntəqələrinə artilleriya və ballistik raket zərbələri endirməsi nəticəsində 91 nəfər mülki azərbaycanlının həlak olduğu, 400 nəfərinsə yaralandığı, habelə 2000-dən çox mülki evin dağıdıldığı məlumat verilir.
Azərbaycan silahlı qüvvələrinin hazırda mülki vətəndaşların təhlükəsizliyini təmin etmək və işğalda olan ərazilərimizi azad etmək məqsədilə əks-hücum əməliyyatları apardığı və bunu birmənalı şəkildə öz suveren ərazilərimiz çərçivəsində etdiyi qeyd olunur.
Ermənistanın münaqişəyə etnik və dini don geyindirməsi cəhdlərinin, habelə guya Türkiyənin münaqişəyə müdaxilə edərək Azərbaycana hərbi yardım göstərdiyi ilə bağlı yaydığı xəbərlərin saxta olduğu deyilir.
Regionda davamlı sülh və təhlükəsizliyə başlıca təhdidin Azərbaycanın suveren ərazilərində Ermənistan silahlı qüvvələrinin mövcudluğu, ölkəmizin sülh tərəfdarı olduğu, ancaq bunun üçün işğalçı qüvvələrin Azərbaycan torpaqlarını tərk etməsi gərəkdiyi söylənilir.
Çoxmillətli ölkə olan Azərbaycanın Dağlıq Qarabağda yaşayan ermənilərlə heç bir problemi olmadığı, hazırda paytaxt Bakıda 30 minə qədər erməni yaşadığı və Ermənistan ordusunun işğal olunmuş ərazilərimizi tərk etməsindən sonra hər iki xalqın nümayəndələrinin birgə yaşaya biləcəyi vurğulanır.скачать dle 11.3

Авторитетные мексиканские СМИ осудили армянский террор
Во влиятельных мексиканских газетах El Economista и Pulse News Mexico появились публикации об армяно-азербайджанском конфликте и военных преступлениях, совершаемых Арменией с 27 сентября.
В статьях, опубликованных на основе интервью посла Азербайджана в Мексике Мамеда Талыбова указанным выше изданиям, говорится, что вопреки сообщениям некоторых СМИ Нагорный Карабах - это не спорная земля, а международно признанная территория Азербайджана, которая была оккупирована Арменией почти 30 лет назад вместе с семью прилегающими районами. В статьях также сообщается, что около миллиона азербайджанцев были изгнаны с оккупированных земель и стали вынужденными переселенцами.
Отмечается, что резолюции Совета Безопасности ООН в связи с конфликтом требуют немедленного и безоговорочного освобождения оккупированных территорий, но до сих пор Армения игнорирует эти резолюции. Переговоры в рамках Минской группы по урегулированию конфликта также не дали никаких результатов из-за упорного противодействия и неконструктивной позиции РА.
В последние два года армянское военно-политическое руководство во главе с премьер-министром страны Николом Пашиняном придерживается еще более агрессивного подхода, заявляя о том, что территория Нагорного Карабаха и прилегающие к нему азербайджанские районы принадлежат Армении. Эти заявления, а также проводимая агрессором политика по окончательной аннексии оккупированных территорий, угрозы эскалации конфликта и оккупации новых территорий свидетельствуют о том, что переговорный процесс был полностью сорван.
Сообщается, что 27 сентября Армения в очередной раз предприняла попытку военной агрессии не только против военных позиций, но и гражданского населения Азербайджана. Так, по состоянию на 30 октября, был убит 91 мирный азербайджанец, 400 человек получили ранения. Кроме того, в результате артиллерийских обстрелов и ракетных ударов армянских ВС разрушено свыше 2 тыс. жилых домов в населенных пунктах, расположенных вдали от зоны военных действий.
Отмечается, что азербайджанская армия в настоящее время проводит контрнаступательную операцию для обеспечения безопасности гражданского населения и освобождения наших оккупированных территорий, и эти шаги осуществляются исключительно в пределах суверенной территории Азербайджана.
Попытки Армении привнести в конфликт этническую и религиозную составляющую, а также распространение ложных утверждений о том, что Турция вмешалась в конфликт и оказывает военную помощь Азербайджану, являются умышленной дезинформацией.
Сегодня главная угроза прочному миру и безопасности в регионе связана - присутствие вооруженных сил Армении на суверенных территориях Азербайджана. Наша страна является безусловным сторонником мира, но для его достижения оккупационные силы должны покинуть азербайджанские земли.
В статьях подчеркивается, что в Азербайджане, являющейся многонациональной страной, не возникнет проблем для армянского мирного населения Нагорного Карабаха. Так, в настоящее время в столице Баку проживают около 30 тыс. армян, и после того, как армянская армия покинет оккупированные территории Азербайджана, представители двух народов смогут жить вместе.скачать dle 11.3