Fuad Axundov: “Naxçıvanın Azərbaycana verilməsi faktını göstərənə 1 milyard dollar verməyə hazıram"
Ermənilər ənənələrinə sadiq qalaraq hər fürsətdə Azərbaycana qarşı ərazi iddiaları irəli sürərək yeni əfsanələr uydurmağa davam edirlər.
Növbəti əsassız iddia erməni politoloq Arayik Stepanyan tərəfindən ortaya atılıb. Rusiyanın Birinci kanalında efirə gedən “Zaman göstərir” verilişinə qatılan erməni politoloq vicdanı sızlamadan iddia edib ki, Naxçıvan muxtariyyəti 1921-ci ildə Azərbaycana verilib.
Verlişdə çıxış edən Azərbaycan Prezidenti Administrasiyasının sektor müdiri Fuad Axundov erməni tərəfinin ortaya atdığı çoxlu sayda saxta məlumatlara cavab verib.
“Naxçıvanın Azərbaycana təhvil verildiyi “tarixini” yazanlar erməni xalqına hörmət etmirlər. Naxçıvanın Azərbaycana verildiyi barədə faktı göstərəcək adama 1 milyard dollar verəcəyəm. Əksinə, həmin vaxt Zəngəzur ərazisi Ermənistana verildi, nəticədə Ermənistan Azərbaycanla Naxçıvan muxtariyyəti arasında oldu. Ermənistanda tarixlə bağlı çoxlu saxta məlumatlar var”, - deyə o bildirib.
Eyni zamanda F.Axundov xatırladıb ki, Ermənistan Azərbaycan ərazisinin 20 faizini işğal edib. O, xatırladıb ki, İkinci Dünya Müharibəsi zamanı Hitler Şimali Qafqaz və Volqa boyunca SSRİ-nin ərazisinin cəmi 9 faizini işğal etdiyi üçün Böyük Vətən Müharibəsi elan olunub.
“İndi isə bu bizim üçün Böyük Vətən Müharibəsidir”, - deyə o qeyd etdi.
Fuad Axundov həmçinin suriyalı muzdluların Dağlıq Qarabağda Azərbaycan tərəfdən döyüşməsi ilə bağlı iddialara cavab verib.
“Bizim 10 milyon, Ermənistanın isə 2 milyon əhalisi var. Bizim güclü ordumuz olduğu halda, muzdlulara nə ehtiyacımız var?”, - deyə o, qeyd etdi.
F. Axundov döyüşlərin bu qədər geniş miqyasda olmasa da, daim davam etdiyini xatırladı. 30 ildir heç kim Ermənistanı dayandırmağa çalışmadı, erməni əsgərinin Azərbaycan ərazisində nə işinin olduğunu soruşmadı.
Azərbaycan qoşunlarının əks-hücumunun nə qədər davam edəcəyi barədə sualı cavablandıran F. Axundov, bu qərarın Ali Baş Komandan tərəfindən verildiyini bildirərək, xalqın BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrini icra olunmasını tələb etdiyini xatırlatdı. Necə ki, 1943-cü ildə xalq sona qədər vuruşmağı tələb etdi.скачать dle 11.3

Фуад Ахундов на Первом канале: Я дам 1 млрд долларов тому, кто покажет факт передачи Нахчывана Азербайджану
02.10.2020 23:28 2 255
Оставаясь приверженными своим традициям, армяне продолжают выдумывать легенды, предъявляя территориальные претензии к Азербайджану, используя любые подвернувшиеся возможности.
Очередной вброс, сам того не понимая, совершил армянский политолог Араик Степанян: в программе "Время покажет" на Первом телеканале он без зазрения совести стал утверждать, что в 1921 году Нахчыванская автономия была передана Азербайджану.
Выступивший в программе завсектором администрации президента Азербайджана Фуад Ахундов рассказал о большом количестве фейков, распространяемых армянской стороной.
"Хочу передать слова армянского ученого, чтобы вы поняли, как пользуются фейками. Это особенно касается армян и Араика.
Есть армянский ученый, который говорит, что братья-армяне вас обманывают, а когда вас обманывают, то вас не уважают. Те, кто пишут историю о том, что Нахчыван передали Азербайджану, не уважают армянский народ. Я дам миллиард долларов тому, кто покажет факт передачи Нахчывана Азербайджану. Наоборот, территорию Зангезура передали Армении, в результате чего она оказалась между Азербайджаном и его автономией. В Армении огромное количество фейков об истории".
Ф.Ахундов также напомнил, что Армения оккупировала 20% территорий Азербайджана, и привел сравнение, что когда Гитлер дошел до Кавказа и Волги, было оккупировано всего 9% территорий СССР, и это называлось Великой Отечественной войной.
"Для нас сейчас и это - Великая Отечественная война", - сказал он.
Фуад Ахундов также опроверг информацию о якобы переброске сирийских наемников для ведения боев в Нагорном Карабахе.
"У нас население - 10 миллионов, у Армении - 2 миллиона, зачем нам наемники, если у нас сильная армия?", - сказал он.
Он напомнил, что бои шли всегда, правда, не такие крупномасштабные. 30 лет никто не пытался остановить Армению, не спрашивал, что армянский солдат делает на территории Азербайджана.
Отвечая на вопрос о том, до каких пор может продолжаться контрнаступление азербайджанских войск, Ф.Ахундов сообщил, что решение об этом принимает Верховный главнокомандующий и привел аналогию, что народ требует идти до конца и выполнить резолюции Совбеза ООН, как и в 1943 году требовал идти до конца.скачать dle 11.3