Epidemiya əleyhinə rejimin pozulmasına görə inzibati işlərə baxan qurumların sayı artırıldı – FƏRMAN
24.09.2020 19:40 2 883
Prezident İlham Əliyev “İnzibati Xətalar Məcəlləsinin təsdiq edilməsi haqqında” 2016-cı il 15 fevral tarixli 795 nömrəli fərmanda dəyişiklik edib.
Bununla bağlı Prezident İlham Əliyev müvafiq fərman imzalayıb.
Fərmanla Səhiyyə Nazirliyi, Dövlət Turizm Agentliyi, Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi, Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Xidmətinə yeni səlahiyyətlər verilib.
Dəyişikliyə qədər Məcəllənin 211-ci maddəsində nəzərdə tutulmuş inzibati xətalar haqqında işlərə həmin işlər üzrə inzibati icraata başlamış Daxili İşlər Nazirliyi, sahibkarlıq fəaliyyəti subyektlərinə və onların vəzifəli şəxslərinə münasibətdə isə həmçinin İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti qismində İqtisadiyyat Nazirliyi baxırdı.
Bundan sonra isə Səhiyyə Nazirliyi, Turizm Agentliyi, Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi, İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Xidməti də həmin işlərə baxacaq.
İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 211-ci maddəsi epidemiya əleyhinə rejimin, sanitariya-gigiyena və karantin rejimlərinin pozulmasına görə cərimələri müəyyənləşdirir.
Prezidentin digər fərmanları ilə “Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi haqqında Əsasnamə”yə və “Dövlət Turizm Agentliyi haqqında Əsasmayə” müvafiq dəyişikliklər edilib.скачать dle 11.3

Расширен перечень структур по рассмотрению дел о нарушении противоэпидемиологического режима
Президент Азербайджана Ильхам Алиев внес изменения в указ "Об утверждении Кодекса об административных проступках" от 15 февраля 2016 года.
Указом расширены полномочия Минздрава, Государственного агентства по туризму, Агентства продовольственной безопасности, Госслужбы по антимонопольной политике и защите прав потребителей при Минэкономики
До внесения изменений дела об административных проступках по статье 211 кодекса рассматривались Министерством внутренних дел, а в отношении субъектов предпринимательства и должностных лиц - Государственной налоговой службой при Минэкономики.
Теперь же их будут рассматривать и Минздрав, Государственное агентство по туризму, Агентство продовольственной безопасности, Госслужба по антимонопольной политике и защите прав потребителей.
Отметим, что статья 211 Кодекса об административных проступках устанавливает штрафы за нарушение противоэпидемического, санитарно-гигиенического и карантинного режимов.
Другими указами главы государства внесены соответствующие изменения в "Положение об Агентстве продовольственной безопасности" и "Положение о Государственном агентстве по туризму".скачать dle 11.3