İlham Əliyev və Mehriban Əliyeva ADA Universitetinin iki yeni korpusunun açılışında - YENİLƏNİB + FOTO/VİDEO
04.09.2020 17:53 4 596
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva sentyabrın 4-də ADA Universitetinin iki yeni korpusunun açılışında iştirak ediblər.
AZƏRTAC xəbər verir ki, dövlətimizin başçısı və Birinci vitse-prezident universitetin kampusunda yerləşən parkda yaradılan şəraitlə də tanış olublar.
ADA Universitetinin rektoru Hafiz Paşayev Prezident İlham Əliyevə və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevaya yeni korpuslarda yaradılan şərait barədə məlumat verib. Bildirib ki, yeni korpusların inşası 2016-2019-cu illər ərzində aparılıb. Yeni korpuslarda təlim-tədrisin ən müasir səviyyədə aparılması üçün bütün imkanlar var. Burada 535 nəfərlik akt zalı, sinif və qrup otaqları, kitabxana, laboratoriyalar müəllim və tələbələrin ixtiyarına veriləcək. Sinif otaqları tərcümə sistemi, smart lövhə və digər zəruri tədris avadanlığı ilə təchiz olunub.
Yeni istifadəyə verilən korpusların birində ADA Universitetinin Dövlət və ictimai münasibətlər, Biznes-iqtisadiyyat fakültələri yerləşir. Burada 1500-ə yaxın tələbə, o cümlədən 45 ölkə vətəndaşı təhsil alır. İndiyədək ADA Universitetində 2000 diplomat və dövlət qulluqçusu təlim keçib.
Yeni inşa olunan digər korpusda isə ADA Universitetinin 2019-cu ildə fəaliyyətə başlayan kollec tipli ADA Məktəbi yerləşir. ADA Məktəbində 500-ə yaxın X və XI sinif şagirdi Azərbaycan və ingilis dillərində təhsil alır.
Dövlətimizin başçısı və Birinci vitse-prezident ADA Universitetinin kampusunda yerləşən parkda yaradılan şəraitlə də tanış olublar. Ümumi ərazisi dörd hektardan artıq olan parkın əsas hissəsi yaşıllıq zonasıdır. Orijinal üslubda yaradılan bu istirahət məkanında təbii ekoloji mühit maksimum qorunub. Burada göllər də yaradılıb.
ADA Universitetinin rektoru Hafiz Paşayev Prezident İlham Əliyevə və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevaya bu ali təhsil müəssisəsinin gələcək iş planı barədə məlumat verib.

Ильхам Алиев и Мехрибан Алиева на открытии двух новых корпусов университета ADA - ОБНОВЛЕНО + ФОТО/ВИДЕО
04.09.2020 17:53 4 524
​​​​4 сентября Президент Азербайджана Ильхам Алиев и Первый вице-президент Мехрибан Алиева приняли участие в открытии двух новых корпусов Университета АДА.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, глава государства и Первый вице-президент также ознакомились с условиями, созданными в парке кампуса вуза.
Ректор Университета АДА Хафиз Пашаев проинформировал Ильхама Алиева и Мехрибан Алиеву о созданных в новых корпусах условиях.
Он отметил, что строительство велось в 2016-2019 годах.
В новых зданиях имеются все возможности для проведения обучения на самом современном уровне. Здесь в распоряжение преподавателей и студентов будут переданы актовый зал на 535 мест, классные и групповые комнаты, библиотека и лаборатории.
Классные комнаты оснащены переводческой системой, смарт-досками и другими необходимым учебными принадлежностями.
В одном из новых корпусов Университета АДА расположены факультеты государственных и общественных отношений, бизнеса и экономики. Здесь обучаются около 1 500 студентов, в том числе граждане 45 стран.
На сегодняшний день в вузе прошли обучение 2 000 дипломатов и государственных служащих.
В другом новом здании расположена Школа АДА типа колледжа Университета АДА, которая начала действовать в 2019 году. В школе АДА на азербайджанском и английском языках обучаются около 500 учеников X и XI классов.
Глава государства и Первый вице-президент также ознакомились с условиями, созданными в парке, расположенном на территории кампуса Университета АДА.
Основную часть парка общей площадью более 4 гектара составляет полоса озеленения. В этой созданной в оригинальном стиле зоне отдыха максимально сохранена естественная окружающая среда.
Ректор Университета АДА Хафиз Пашаев проинформировал Президента Ильхама Алиева и Первого вице-президента Мехрибан Алиеву о плане дальнейшей работы высшего учебного заведения.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев и Первый вице-президент Мехрибан Алиева 4 сентября приняли участие в открытии двух новых корпусов Азербайджанской дипломатической академии (ADA).
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, глава государства и Первый вице-президент ознакомились с условиями, созданными в парке на территории кампуса вуза.