16.12.2019 13:59 3 989
Onun sözlərinə görə, danışıqlardan asılı olaraq “Laçın” adlı tankerin dünya və ya Xəzər dənizində üzəcəyinə qərar veriləcək.
“Tankerin texniki imkanları ona icazə verir ki, o, maksimum yüklə Volqa-Don kanalı ilə həm dünya sularında, həm də Xəzər dənizində hərəkət edə bilsin. Tankerin unikallığı odur ki, əvvəllər gəmilər Volqa-Don kanalı dar olduğu üçün oradan keçə bilmirdilər. Amma yeni tankerdə bütün bu xüsusiyyətlər nəzərə alınıb”, - deyə M.Mehdiyev əlavə edib.
Qeyd edək ki, Dekabrın 13-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin iştirakı ilə “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) sifarişi əsasında “Bakı Gəmiqayırma Zavodu” MMC-də inşa olunan ilk “Laçın” adlı bu tankerin uzunluğu 141, eni 16,9 metrdir.
15 nəfərlik heyətə malik bu gəmi saatda 10 uzel sürətlə hərəkət edə biləcək. Tanker xam neft və neft məhsulları daşınması üçün nəzərdə tutulmuş ümumi tutumu 9212 kubmetr olan 6 yük tankına malikdir. Dedveyti dənizdə 7,875 ton olan tanker iki ədəd “Wartsila” istehsalı mühərriklə təchiz edilib.
“Laçın” tankeri nəinki Xəzərdə neft və neft məhsullarının daşınmasını, həmçinin Volqa-Don və Volqa-Balt kanalları ilə Xəzərdən kənar hövzələrə də maye yüklərin daşınmasını təmin edəcək.

Ведутся переговоры по перевозке нефтеналивных грузов танкером "Лачын"
Как передаёт Median.Az со ссылкой на oxu.az, об этом сообщил журналистам руководитель пресс-службы ЗАО "Азербайджанское Каспийское морское пароходство" Мехман Мехтиев.
По его словам, в ходе переговоров решится, в каких водах будет ходить танкер.
"Технические характеристики танкера позволяют ему с максимальным грузом ходить как по мировым водам через Волго-Донской канал, так и по Каспийскому морю. Уникальность нового танкера состоит в том, что он сможет проплывать Волго-Донской канал. Этот момент учтен при строительстве судна", - сказал М.Мехтиев.
Отметим, что 13 декабря состоялась церемония сдачи в эксплуатацию первого танкера, построенного на Бакинском судостроительном заводе по заказу ЗАО "Азербайджанское Каспийское морское пароходство". Длина танкера составляет 141 метр, ширина - 16,9 метра. Вес судна – 7 875 тонн.
Судно может развивать скорость до 10 узлов в час. На танкере, предназначенном для транспортировки сырой нефти и нефтепродуктов, имеется шесть грузовых танков общим объемом 9 212 кубометров. Судно оснащено двигателем Wartsila.
Танкер "Лачын" будет обеспечивать перевозку нефти и нефтепродуктов не только на Каспии, но и в другие бассейны через Волго-Донской и Волго-Балтийский каналы.скачать dle 11.3