SOCAR: Neft Emalı Zavodunda təmir işləri noyabrın əvvəlində yekunlaşacaq
Heydər Əliyev adına Neft Emalı Zavodunda (NEZ) həyata keçirilən planlaşdırılmış təmir işlərinin mərhələli şəkildə noyabr ayının 4-nə qədər tam yekunlaşması planlaşdırılıb.
Bunu Report-a Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) İctimaiyyətlə əlaqələr və tədbirlərin təşkili idarəsinin rəis müavini İbrahim Əhmədov bildirib.
O vurğulayıb ki, təmir işləri NEZ-in illik təmir planı əsasında aparılır:
“Planlı təmir işləri bütün neft emalı zavodlarında mütəmadi keçirilməlidir. Bu işlərin əsas məqsədi zavod qurğularını sazlamaq və onların davamlı fəaliyyətini təmin etməkdir. Zavodun bütün qurğuları noyabrın 4-ü tarixinə qədər mərhələli şəkildə normal işini bərpa edəcək. Təmir işlərinin uzanması gündəmdə deyil”.
İ.Əhmədov benzin idxalı ilə bağlı qeyd edib ki, “Ai-92” benzinin idxalı yalnız planlı təmir müddətində lazım olur və bazarda logistika və qiymət baxımından mövcud olan ən uyğun təkliflər arasında qərar verilir.
Onun sözlərinə görə, bu il planlı təmir işləri bir ay müddətində nəzərdə tutulub və həmin müddət üçün 120 min ton civarında “Ai-92” markalı benzinin idxalı planlaşdırılıb. İ.Əhmədov artıq təxminən 45 min ton benzinin Azərbaycana gətirildiyini bildirib:
“İdxal edilən bu benzin bu il də əsasən Rusiya mənşəlidir. Bundan başqa, 4 min ton civarında olan kiçik bir hissə Türkmənistandan idxal olunmaqdadır”.
SOCAR rəsmisi, həmçinin, qeyd edib ki, zavodda növbəti təmir işləri gələn ilə planlaşdırılıb və təmirin dəqiq vaxt ilə bağlı qərarın ilin sonuna kimi verilməsi gözlənilir.
Qeyd edək ki, oktyabr ayının 4-dən etibarən Heydər Əliyev adına Neft Emalı Zavodunda planlaşdırılmış illik təmir işləri həyata keçirilir və bununla əlaqədar neft məhsullarının istehsalı dayandırılıb.скачать dle 11.3

SOCAR: Ремонтные работы на НПЗ завершатся в начале ноября
Как передаёт Median.Az, об этом Report сообщил заместитель начальника управления связей с общественностью и организации мероприятий Государственной нефтяной компании Азербайджана (SOCAR) Ибрагим Ахмедов.
Он отметил, что ремонтные работы проводятся в рамках годового плана реконструкции завода.
"Плановые ремонтные работы регулярно проводятся на всех НПЗ. Основной их целью является наладка установок завода и обеспечение их дальнейшей эксплуатации. Все установки завода поэтапно возобновят нормальную работу к 4 ноября. Ремонтные работы не затянутся", - сказал он.
И. Ахмедов подчеркнул, что необходимость в импорте бензина марки АИ-92 возникает только в период планового ремонта, при этом рассматриваются наиболее выгодные с точки зрения логистики и цены предложения.
По его словам, в этом году на плановые ремонтные работы выделен месяц, и на этот период предусмотрено импортировать 120 тыс. тонн бензина Ai-92: "Из этого объема ввезено 45 тыс. тонн бензина. Бензин импортируется в основном из России. Кроме того, небольшая часть - около 4 тыс. тонн - ввозится из Туркменистана".
Представитель SOCAR сообщил, что точная дата планового ремонта в следующем году будет известна к концу этого года.
Отметим, что с 4 октября НПЗ имени Гейдара Алиева приостановил производство в связи с ежегодным плановым ремонтом.