Komitə sədri: Gələn il maaşlar, müavinətlər, pensiyalar artırılacaq
2020-ci ilin dövlət büdcəsinin böyük bir hissəsi - təxminən 40 faizi sosial sahəyə yönəldiləcək. Bununla da Azərbaycanın büdcəsi sosial yönümlü və sosial tutumlu olur.
Bunu oxu.az-a açıqlamasında Milli Məclisin Əmək və sosial siyasət komitəsinin sədri Hadi Rəcəbli deyib.
Deputat bildirib ki, 2020-ci il Azərbaycan dövlətçiliyi tarixində sosial məqsədlərə ən çox vəsait ayrılan il kimi tarixə düşəcək.
H.Rəcəbli əlavə edib ki, bununla da 2020-ci ilin büdcəsindən əməkhaqları, müavinətlər, pensiyaların artırılması nəzərdə tutulur.
“Bu il Cənab Prezidentin sərəncamları ilə müavinətlər, pensiyalar, maaşlar artırıldı. Gələn il də belə gözləntilər var”.
Qeyd edək ki, 2020-ci ildə Azərbaycanın dövlət büdcəsinin gəlirləri 24 milyard 484 milyon manat məbləğində proqnozlaşdırılır.
Maliyyə Nazirliyinin yaydığı məlumata görə, bu, 2019-cu ilin təsdiq edilmiş göstəricisi ilə müqayisədə 1 milyard 316 milyon manat və yaxud 5,7% çoxdur.
Gələn il büdcə xərcləri isə 25 milyard 617 milyon 700 min manat məbləğində nəzərdə tutulub. Bu isə 2019-ci ilin təsdiq edilmiş göstəricisinə nisbətən 427.7 milyon manat və yaxud 1,7% çoxdur.
2020-ci ildə Azərbaycanın icmal büdcəsinin gəlirləri 27 milyard 605 milyon 300 min manat, xərcləri isə 28 milyard 192 milyon manat məbləğində proqnozlaşdırılır.

Депутат: В следующем году зарплаты, пенсии и пособия повысятся
Как передаёт Median.Az, об этом oxu.az заявил председатель комитета Милли Меджлиса по вопросам труда и социальной политики Хады Раджабли.
По словам депутата, 2020 год в истории азербайджанской государственности станет годом, когда на социальные цели было выделено больше всего средств.
Х.Раджабли добавил, что вместе с тем за счет бюджетных средств планируется увеличить размеры зарплат, пенсий и пособий.
"Согласно распоряжениям господина Президента, принятым в этом году, пособия, пенсии, зарплаты увеличены. То же самое ожидается и в следующем году", - отметил парламентарий.
Отметим, что доходы госбюджета Азербайджана в 2020 году прогнозируются на уровне 24 млрд 484 млн манатов.
Согласно данным Министерства финансов, это на 5,7%, или на 1 млрд 316 млн манатов больше показателя, утвержденного в 2019 году.
Ожидается, что сумма бюджетных расходов в будущем году составит 25 млрд 617 млн 700 тыс. манатов. Это на 1,7% или на 427,7 млн манатов выше утвержденного показателя на 2019 год.
Согласно прогнозам, в 2020 году доходы сводного бюджета составят 27 млрд 605 млн 300 тыс. манатов, расходы - 28 млрд 192 млн манатов.