12.09.2019 16:17 4 463
Sənaye müəssisələri və bu sahədə fəaliyyət göstərən fərdi sahibkarlar tərəfindən 2019-cu ilin yanvar-avqust aylarında 30,9 milyard manatlıq və ya 2018-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 2,0 faiz çox sənaye məhsulu istehsal edilib.
Dövlət Statistika Komitəsindən Oxu.Az-a bildirilib ki, sənayenin qeyri neft-qaz sektorunda məhsul istehsalı 15,2 faiz artıb.
Sənaye məhsulunun 70,0 faizi mədənçıxarma sektorunda, 25,1 faizi emal sektorunda, 4,2 faizi elektrik enerjisi, qaz və buxar istehsalı, bölüşdürülməsi və təchizatı sektorunda, 0,7 faizi isə su təchizatı, tullantıların təmizlənməsi və emalı sektorunda istehsal olunub.
Mədənçıxarma sektorunda neft hasilatı 2,5 faiz azalıb, əmtəəlik qaz hasilatı isə 30,9 faiz artıb.
Emal sektorunda ağacın emalı və ağacdan məmulatların istehsalı 2,2 dəfə, hazır metal məmulatlarının istehsalı 80,1 faiz, kompüter, elektron və optik məhsulların istehsalı 78,0 faiz, içkilərin istehsalı 44,9 faiz, toxuculuq sənayesi məhsullarının istehsalı 35,8 faiz, tütün məmulatlarının istehsalı 32,2 faiz, kimya sənayesi məhsullarının istehsalı 30,7 faiz artıb.
Eyni zamanda, mebel istehsalı 30,4 faiz, kağız və karton istehsalı 26,7 faiz, maşın və avadanlıqların quraşdırılması və təmiri işləri 26,6 faiz, rezin və plastik kütlə məmulatlarının istehsalı 24,4 faiz, qida məhsullarının istehsalı 15,7 faiz, poliqrafiya məhsullarının istehsalı 12,0 faiz, maşın və avadanlıqların istehsalı 4,6 faiz, tikinti materiallarının istehsalı 4,2 faiz, geyim istehsalı 8,1 faiz, neft məhsullarının istehsalı 1,6 faiz çoxalıb.
Əczaçılıq məhsullarının istehsalı 9,8 faiz, elektrik avadanlıqlarının istehsalı 11,1 faiz, sair nəqliyyat vasitələrinin istehsalı 14,3 faiz, metallurgiya sənayesi məhsullarının istehsalı 16,1 faiz, dəri və dəri məmulatlarının, ayaqqabıların istehsalı 16,4 faiz, avtomobil, qoşqu və yarımqoşquların istehsalı isə 34,5 faiz azalıb.
Elektrik enerjisi, qaz və buxar istehsalı, bölüşdürülməsi və təchizatı sektorunda istehsalın həcmi 3,3 faiz, su təchizatı, tullantıların təmizlənməsi və emalı sektorunda isə 8,5 faiz artıb.скачать dle 11.3

Объем промышленного производства вырос в Азербайджане на 2%
В январе-августе 2019 года промышленные предприятия и индивидуальные предприниматели, занятые в этой области, произвели продукции на 30,9 млрд манатов, что на 2% превышает показатель за аналогичный период 2018 года.
Как сообщили Oxu.Az в Государственном комитете статистики, производство в ненефтяном секторе экономики увеличилось на 15,2%.
70% промышленной продукции пришлось на долю добывающей, 25,1% - перерабатывающей промышленности, 4,2% - производства, распределения и обеспечения электроэнергией, газом и паром, 0,7% - водоснабжения, очистки и переработки бытовых отходов.
Добыча нефти сократилась за отчетный период на 2,5%, а добыча товарного газа, напротив, выросла на 30,9%.
В перерабатывающем секторе промышленности переработка дерева и производство деревянных изделий увеличились в 2,2 раза, производство готовых металлических изделий - на 80,1%, компьютеров, электронных и оптических изделий - на 78%, напитков - на 44,9%, продукции текстильной промышленности - на 35,8%, табачных изделий - на 32,2%, продукции химической промышленности - на 30,7%.
В то же время на 30,4% выросло мебельное производство, на 26,7% - бумаги и картона, на 26,6% - монтаж и ремонт машин и оборудования, на 24,4% - производство резиновых и пластмассовых изделий, на 15,7% - пищевых продуктов, на 12% - полиграфической продукции, на 4,6% - машин и оборудования, на 4,2% - стройматериалов, на 8,1% - одежды, на 1,6% - нефтепродуктов.
Производство фармацевтической продукции снизилось на 9,8%, производство электрического оборудования - на 11,1%, продукции металлургической промышленности - на 16,1%, кожи и кожаных изделий, обуви - на 16,4%, автомобилей, прицепов и полуприцепов - на 34,5%.
Объем производства продукции в сфере производства, распределения и обеспечения электроэнергией, газом и паром увеличился на 3,3%, а в сфере водоснабжения, очистки и переработки бытовых отходов - на 8,5%.скачать dle 11.3