SAXO1 quyusunun qazılmasının məqsədi açıqlandı
“Şəfəq-Asiman” üzrə kəşfiyyat qazma layihəsi “Şəfəq-Asiman” kontrakt sahəsinin daxilində kəşfiyyat quyusunun (SAXO1 adlanan) qazılmasından ibarətdir. Quyunun qazılması ilə əlaqədar planlaşdırılan fəaliyyətin həyata keçirilməsinə icazə almaq üçün Ətraf Mühitə və Sosial-İqtisadi Sahəyə Təsirin Qiymətləndirilməsi (ƏMSSTQ) hesabatı hazırlanaraq, cari ilin avqust ayının 2-də Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinə təqdim edilib.
Bunu BP şirkətinin mətbuat xidmətinin rəhbəri Tamam Bayatlı deyib.
O bildirib ki, BP hökumətin icazəsini gözləyir:
“Təxminən oktyabr ayında hökumətdən layihənin icrasına başlanılması üçün cavab gözləyirik. Müsbət cavab verilərsə, quyunun qazılmasına başlanılacaq.
SAXO1 kəşfiyyat quyusu “Şəfəq-Asiman” kontrakt sahəsində Bakıdan təxminən 125 kilometr cənub-şərqdə, suyun 624 metr dərinliyindəki sahədə qazılacaq. Qazmanın cari ilin 4-cü rübündə başlanılması və qazma fəaliyyətlərinin tamamlanması üçün 12 aya qədər müddətin lazım olduğunu bildirmişik.
SAXO1 quyusunun qazılmasının məqsədi isə kollektorun bu hissəsində karbohidrogenlərin olub-olmadığını təsdiqləməkdir.
SAXO1 quyusu vasitəsilə dəniz səviyyəsindən təqribən 6000-7000 metr dərinlikdə potensial karbohidrogen kollektorunun açılması planlaşdırılır”.
Xatırladaq ki, “Şəfəq-Asiman” bloku üzrə müqavilə 2010-cu ilin oktyabrında imzalanıb. BP və Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) arasında imzalanan bu müqavilə 30 ili əhatə edir.
Müqavilədə şirkətlərin hər birinin payı 50 faizdir. Blok Bakıdan 125 km cənub-şərqdə yerləşir. Burada qaz ehtiyatları olduğu ehtimal edilir.

Названа цель бурения скважины SAXO1 на "Шафаг-Асиман"
Проект разведочного бурения "Шафаг-Асиман" включает бурение разведочной скважины SAXO1 на контрактной площади блока месторождений "Шафаг-Асиман". Для получения разрешения на осуществление деятельности по бурению скважины был подготовлен и 2 августа текущего года представлен Министерству экологии и природных ресурсов отчет об оценке воздействия на окружающую среду и социально-экономическую сферу.
Как передаёт Median.Az со ссылкой на oxu.az, об этом заявила руководитель пресс-службы компании BP-Azerbaijan Тамам Баятлы.
По ее словам, компания ждет разрешения от правительства на начало реализации проекта в октябре.
"Если мы получим положительный ответ, то начнется бурение скважины", - сказала Т.Баятлы.
Она сообщила, что разведочная скважина SAXO1 будет пробурена на контрактной площади "Шафаг-Асиман" в 125 км к юго-востоку от Баку на глубине 624 метра. BP-Azerbaijan заявляла о необходимости начала работ по бурению в четвертом квартале текущего года и их завершении в течение 12 месяцев.
"Цель бурения скважины SAXO1 - подтвердить наличие углеводородов в этой части коллектора. С помощью скважины планируется открыть коллектор с углеводородным потенциалом на глубине 6 000-7 000 метров", - пояснила представитель компании.
Контракт на разработку блока месторождений "Шафаг-Асиман" сроком на 30 лет был подписан в октябре 2010 года между Госнефтекомпанией Азербайджана (SOCAR) и ВР.
Доля каждой компании в контракте составляет 50%. Блок расположен в 125 км к юго-востоку от Баку. Здесь предполагается наличие запасов газа и конденсата.скачать dle 11.3