Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi - Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev Ermənistan tərəfindən səsləndirilən "Azərbaycan neft ölkəsi kimi COP29 keçirə bilməz" fikrini şərh edib.
"Report" xəbər verir ki, Prezidentinin köməkçisi COP29 çərçivəsində jurnalistlərə açıqlamasında deyib ki, ümumiyyətlə 29 COP keçirilib. Burada İsveçrədən başqa, demək olar ki, bütün dövlətlər bu və ya digər formada qazıntı yanacaqları istehsal edən ölkələr olub.
"Məsələnin digər tərəfi də budur ki, ümumiyyətlə, qazıntı yanacaqları ilə əlaqədar bir tərəfdən təklif varsa, digər tərəfdən də tələb var. Demək olar ki, BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının üzvü olan tərəflər qazıntı yanacaqlarının istifadəçisidirlər. Burada yenə də ucuz xarakterli populist elementləri görürük. Bu gün dünyanın real tələbatları var və qazıntı yanacaqları da mövcud dünyanın tərkib hissəsidir. Təbii ki, iqlim dəyişikliklərinə mənfi təsir göstərir, ancaq bunun qarşısını almaq üçün birgə səylərlə çalışmaq lazımdır, nəinki bu qəbildən olan ucuz və mahiyyət daşımayan müzakirələr aparmaq", - Prezidentin köməkçisi qeyd edib.
O əlavə edib ki, bu günə qədər COP-a ev sahibliyi edən ölkələr bu və ya digər formada qazıntı yanacaqları, kömür istehsalçılarıdır:
"Bizdən əvvəl Avropa ölkələri bu tədbirə ev sahibliyi ediblər. Məsələn, götürək Polşanı. Polşa bu gün dünyada ən çox kömür istehsal edən ölkələr sırasındadır. COP, həmçinin, Böyük Britaniyada, Qlazqoda keçirilmişdi. Qlazqo dünyada kömür istehsal edən mərkəzlərdən biridir. Ona görə də burada qarşılıqlı ittihamlar qaldırmaq deyil, nəticəyönümlü müzakirələrə töhfə vermək lazımdır".

Помощник Президента Азербайджана - заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации главы государства Хикмет Гаджиев прокомментировал высказанное Арменией мнение о том, что "Азербайджан как нефтяная страна не может принимать COP29".
Как сообщает Report, помощник Президента заявил журналистам в кулуарах COP29, что все страны, до сих пор принимавшие климатическую конференцию, за исключением Швейцарии, так или иначе являются производителями ископаемого топлива.
"До нас это мероприятие принимали европейские страны. К примеру, Польша, которая на сегодняшний день входит в число стран, производящих больше всего угля в мире. COP также проводился в Глазго (Великобритания). Этот город является одним из мировых центров производства угля. Поэтому, вместо взаимных обвинений, следовало бы внести вклад в результативные обсуждения", - отметил он.
Помощник Президента также подчеркнул, что практически все стороны-члены Рамочной конвенции ООН об изменении климата являются потребителями ископаемого топлива. "Сегодня во всем мире есть реальные потребности, а ископаемое топливо является частью мира. Конечно, это негативно влияет на изменение климата, но нужно прилагать совместные усилия, чтобы предотвратить это, а не вести подобные бессодержательные дискуссии", - сказал Гаджиев.